Novinky: Univerzita - Aktuality UP (duplicitní, vypnuto)

Přihlásit se k odběru zdroj Novinky: Univerzita - Aktuality UP (duplicitní, vypnuto) Novinky: Univerzita - Aktuality UP (duplicitní, vypnuto)
Online zpravodajství Univerzity Palackého v Olomouci
Aktualizace: 2 hodiny 47 min zpět

Letošního UP weeku se účastní 30 středoškoláků

Po, 20/05/2024 - 15:00

Prohloubit své znalosti a získat jasnější představu o svém dalším studiu a profesním směřování mohou v rámci akce UP week studenti druhého ročníku Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Olomouci na Univerzitě Palackého. Během pěti dnů středoškoláci navštíví přednášky a výzkumná pracoviště na přírodovědecké a pedagogické fakultě a také na fakultě tělesné kultury.

„Už třetím rokem mohou studenti oboru Technické lyceum s IT specializací navštívit vybraná pracoviště Univerzity Palackého. Smyslem akce je ukázat další možnosti studia a navázat případnou spolupráci při realizaci seminárních a maturitních prací,“ uvedl ředitel školy Josef Kolář.

Studenti v pondělí dopoledne navštívili přírodovědeckou fakultu, konkrétně katedru informatiky. „Studentům jsme představili další možnosti studia na naší katedře a poté jsme se věnovali reprezentaci 3D objektů v počítači. Zaměřili jsme se především na konstruktivní geometrii, která stojí za modelovacími CAD softwary. Ukázali jsme si také základy algoritmického modelování v OpenSCAD,“ nastínila Markéta Trnečková z katedry informatiky.

Třicet středoškoláků dále zavítá na katedru experimentální fyziky. „Posluchačům bude představen základ optické mikroskopie, jejíž rozlišovací schopnost je omezena difrakčním limitem. Těžiště přednášky bude zaměřeno na skenovací a transmisní elektronovou mikroskopii, která využívá vlnových vlastností urychlených, nabitých částic – elektronů,“ uvedl Roman Kubínek. Studenti navštíví také pedagogickou fakultu a fakultu tělesné kultury.

„Od UP weeku očekávám nové informace, které mě obohatí a pomohou mi při výběru dalšího studia nebo zaměstnání. Ještě stále hledám, čím se budu zabývat,“ řekl student druhého ročníku Ondřej Malík.

Vystoupit na vědecké konferenci bylo jedinečnou výzvou, říká Kristýna Václavková, studentka historie FF UP

Po, 20/05/2024 - 12:00

Studentky a studenti historických oborů prezentovali výsledky svého bádání na Celostátní studentské vědecké konferenci Historie 2024. Filozofickou fakultu Univerzity Palackého úspěšně reprezentovaly posluchačky její katedry historie Kristýna Václavková a Andrea Němcová.

Letošní Studentská vědecká konference Historie 2024 přivítala studentky a studenty na Univerzitě Pardubice. Právě v jejích prostorách se shromáždili zástupci třinácti kateder a ústavů většiny českých univerzit. Katedru historie Filozofické fakulty UP reprezentovaly Kristýna Václavková se svou prací s názvem Recidivisté na panství Židlochovice v letech 1757–1782 a Andrea Němcová, která odborné komisi nabídla svůj příspěvek s názvem Porodnictví obrazem porodnických příruček v Anglii 17. století.  

„Odborná porota složená z pedagogů zastoupených pracovišť ocenila vysokou kvalitu šestadvaceti odevzdaných textů, jakož i profesionální úroveň všech vystupujících. Naše studentky reprezentovaly svými příspěvky fakultu i univerzitu velice úspěšně. Mám radost, že práce Kristýny Václavkové byla zároveň vybrána k otištění ve sborníku z konference,“ shrnul letošní ročník soutěže Martin Elbel, člen hodnotící komise soutěže z katedry historie FF UP.

Andrea Němcová se ve své práci snažila zmapovat rozdíly v přístupech k porodu mezi ženskou autorkou a většinovými mužskými autory těchto příruček a přiblížit ideál porodnictví, který tyto příručky prezentovaly. Vystoupit na studentské vědecké konferenci pro ni představovalo možnost, jak vystoupit z komfortní zóny a získat nové zkušenosti.

„Navíc jsem měla možnost seznámit se s mnoha studenty a profesionálními historiky různých škol napříč republikou, s nimiž bych se za běžných okolností neměla možnost potkat. Na konferenci jsem získala novou inspiraci k rozšíření svého bádání a zároveň i motivaci k budoucímu zlepšování,“ uvedla.

Nové zkušenosti nabídla studentská vědecká konference i Kristýně Václavkové, která se umístila na sdíleném šestém až sedmém místě. V prezentovaném příspěvku, věnujícímu se problematice recidivistů na panství Židlochovice v 18. století, ji zajímalo především to, jakým způsobem byli tito jedinci trestáni a jak vypadal jejich specifický život na okraji společnosti.

„Vystoupit na uvedené konferenci pro mě bylo jedinečnou výzvou. Před takto velkým publikem složeným se zástupců české historické obce, jsem se ocitla poprvé. Rozhodně to byla skvělá zkušenost a příležitost k seznámení se se studenty historie z celé republiky,“ řekla.

Všechny soutěžící příspěvky Celostátní studentské vědecké konference Historie 2024 prošly posudkovým řízením, na každý příspěvek byly vypracovány dva posudky. Výstup z konference představuje sborník vybraných studentských prací. Pořadatelem letošního ročníku, jenž se uskutečnil ve dnech 25.–26. dubna, se stal Ústav historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Mezinárodní soutěž v římském právu: olomoučtí studenti slaví stříbro

Po, 20/05/2024 - 08:00

Studenti olomoucké právnické fakulty uspěli v česko-slovenském finále soutěže v římskoprávním moot courtu. Tým studentů 1. ročníku programu Právo a právní věda ve složení Johana Rezlerová, Jan Sehnal a Ondřej Tomáš vybojoval cenné druhé místo.

Finále letošního ročníku hostila olomoucká právnická fakulta. Zúčastnilo se ho celkem 6 týmů, 4 z českých právnických fakult a 2 ze slovenských. Zadání finálového případu se týkalo vindikačního sporu komplikovaného sekvestrální úschovou. Zadavatelem fragmentu byl Petr Dostalík z katedry teorie práva a právních dějin PF UP, který byl zároveň i předsedou poroty. Spolu s ním hodnotili výkony soutěžících Kamila Bubelová ze stejné katedry, Valéria Terézia Dančiaková z Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, Pavel Salák z brněnské právnické fakulty a Marek Novák z pražské fakulty.

Týmy měly na písemnou přípravu řešení fragmentu 45 minut. Po odevzdání si vylosovaly pořadí, v jakém předstupovaly před porotu na ústní obhajobu. „První tři týmy byly velmi vyrovnané. O vítězi rozhodla schopnost rychlé reakce na nečekané otázky a správná argumentace v diskuzi s porotou,“ zhodnotila za komisi Kamila Bubelová. Vítězem se nakonec stal tým studentů z pražské fakulty, druhé místo porota přiřkla olomouckým studentům a třetí místo vybojoval tým z Brna. Na medailovém pořadí se porota shodla jednomyslně.

Johana Rezlerová, Jan Sehnal a Ondřej Tomáš reprezentovali PF UP na základě vítězství ve fakultním kole, do kterého se letos přihlásil rekordní počet týmů, a to 47. Za jejich úspěchem byla i týmová souhra. „Všichni tři jsme se maximálně snažili, přípravě jsme věnovali množství času, které nepřišlo vniveč. Navzájem jsme se na sebe mohli spolehnout, když jeden nevěděl odpověď, ostatní se snažili mu pomoct. Vzájemně jsme se podporovali,“ řekl za tým Ondřej Tomáš a vyzdvihl pozitiva, která jim soutěž přinesla. „Získali jsme mnoho nových zkušeností, vylepšili si znalosti z římského práva, prohloubilo se i naše přátelství. Zároveň jsme poznali kolegy z jiných právnických fakult, což nám rozšířilo obzory a přineslo kontakty, u kterých člověk nikdy neví, kdy se mu budou hodit.“

Úspěšný tým získal za vítězství ve fakultním kole zápočet a zkoušku z římského práva a také dort na přání. „Kromě dortu jim předáme i pouzdro s motivem Říma a nápisem Provoco, civis Romanus sum. To je nejslavnější věta římského práva, odvolací formule římského občana proti soudnímu rozsudku. Předání proběhne tradičně před plnou aulou prváků na první přednášce v zimním semestru,“ upřesnila Kamila Bubelová, která bude dort pro studenty péct.

Ceny pro mezinárodní finále pak připravil studentský spolek ELSA Olomouc, který soutěž pořádal. PF UP navíc ocení všechny tři své studenty mimořádným stipendiem za reprezentaci. „Soutěž bychom ostatním studentům určitě doporučili. Jedná se o zajímavou příležitost, při které si jako prváci vyzkouší něco úplně nového,“ dodal Ondřej Tomáš.

Úspěch ve finále soutěže v římskoprávním moot courtu slaví olomoučtí studenti po třech letech. Naposledy v něm uspěli v roce 2021. Tehdy tým studentů ve složení Petr Štědra, Tereza Molendová a Barbora Helvínová získal 3. místo.

Soutěž v římském právu má na olomoucké fakultě dlouhou tradici, letos se konala již posedmnácté.

Klára Katrušáková: Někdy se potřebuju vymlátit

So, 18/05/2024 - 08:00

Klidně, až zasněně působí Klára Katrušáková, studentka psychologie a muzikoterapie, když ji potkáte na univerzitě anebo s kytarou na náměstí, kde hrává pro radost kolemjdoucím. Klid je však tentam, jakmile oblékne uniformu a vyběhne vstříc překážkám a úkolům TFA, nejtvrdších závodů požárního sportu, které simulují reálné zásahové činnosti. V loňské sezoně měla hned několik důvodů k oslavě – mimo jiné se stala Studentskou železnou hasičkou.

„Přijde mi, že se to skvěle doplňuje. Jsem spíše klidná bytost, ale když cítím, že je potřeba do něčeho bouchnout, jdu se vymlátit kladivem,“ říká ke svým dvěma polohám, které by v někom mohly vyvolat představu doktora Jekylla a mistra Hydea. „Je pravda, že mi hodně lidí, kteří mě znají s kytarou, říká, že nechápou, jak můžu dělat takový sport. Jak hudbě, tak požárnímu sportu se věnuju od dětství a nedokážu si vybrat, co je pro mě víc.“

Klára pochází z Janové u Vsetína, na vesnici byl hasičský kroužek jednou z mála možností organizovaných aktivit. „Hasiče jsem jako malá obdivovala, chtěla jsem s nimi jezdit k zásahům. Na závodech TFA, kterým jsem se pak začala věnovat, si to vlastně kompenzuju. Mám ráda atmosféru závodů, kde se vždy sejde skvělá parta, podporujeme se navzájem. Zároveň mě baví, že tyto disciplíny kombinují jak vytrvalost, tak sílu. Nejraději mám asi právě údery palicí v hammer boxu, také výběh schodů. Motání hadice ale v oblibě až tak nemám.“

V TFA letos závodí už sedmou sezonu. „Bývala jsem poslední, předposlední, nechápala jsem, jak bych mohla doběhnout ty, co měly i o dvě minuty lepší čas. Vloni se mi ale celkem dařilo, nějaké medaile byly,“ dodává skromně. Zvítězila v kategorii žen Zlínské ligy železných hasičů, zlato brala i jako členka štafety Univerzity Palackého na akademickém mistrovství ČR a krátce nato ještě vyhrála v soutěži Studentský železný hasič.

„V září mě čekají Světové hasičské hry v Dánsku, musím tedy udělat vše pro to, abych na jaře úspěšně odstátnicovala. Chtěla bych se také kvalifikovat na mistrovství ČR,“ nastiňuje studentka, která završuje navazující studium psychologie na filozofické fakultě. Pro tento obor před lety zahořela na gymnáziu, jejím snem je stát se psycholožkou u hasičů. Po bakaláři se nicméně přihlásila ještě na muzikoterapii na pedagogické fakultě.

Ostatně hudba pro Kláru Katrušákovou odmala znamená také hodně. Se spolužačkou z psychologie Evou Aberlovou vystupují jako duo Kláva, zahrály mimo jiné na univerzitním festivalu MEET UP nebo olomouckých vánočních trzích. Na ulici pak hrává i sama. „Je to pokaždé jiné. Občas se někdo zastaví, někoho písničky potěší, tancují před námi děti, je to milé. A občas zase někdo nechce, abychom mu hrály pod oknem,“ říká s tím, že má ráda tvorbu Kateřiny Marie Tiché, Zuzany Navarové nebo Vypsané fiXy. Vedle známějších písní někdy představí i vlastní kus. „Často své písničky nezpívám, přijde mi to jako intimní odhalení. Ráda bych ale některou natočila. A hlavně bych ráda, aby mě muzika nepřestala bavit,“ uzavírá.

Tento text jste si mohli přečíst již v magazínu Žurnál, jehož elektronickou verzi najdete zde.

Najít vědecké pracoviště pro spolupráci pomáhá projekt Aurora RI

Pá, 17/05/2024 - 13:00

Mapa vědeckých pracovišť a expertních skupin, které je možné jednoduše kontaktovat a využít jejich odbornost a infrastrukturu pro svůj výzkum. Databáze vedoucích, konzultantů, konzultantek, oponentů a oponentek disertačních prací, kteří jsou ochotni pomoci doktorandkám a doktorandům se startem jejich vědecké kariéry. To jsou jen dva z výstupů projektu Aurora Research and Innovation for Societal Impact (Aurora RI), s nimiž se můžete seznámit na jeho prakticky orientované závěrečné konferenci, která se bude konat 13. září v Olomouci.

Projekt Aurora Research and Innovation for Societal Impact (Aurora RI), který uspěl ve výzvě Science With and For Society z rámcového programu H2020, se blíží ke konci. Projekt, určený především pro evropské univerzitní aliance, měl pomoci vytvořit společnou strategii na podporu vědy a výzkumu v souladu s nejnovějším vývojem evropské výzkumné politiky. Po dobu tří let se díky němu mezi partnery z Aurory prohlubovaly vztahy a expertíza v oblastech, jako jsou lidské zdroje, transfer technologií nebo otevřená a občanská věda.

V rámci projektu Aurora RI se univerzity zaměřily také na sdílení vědecko-výzkumné infrastruktury. Na základě podpisu Memoranda o porozumění zapojených univerzit vznikla interaktivní mapa, která slouží k rychlému vyhledání infrastruktury a expertízy na jednotlivých institucích.

Nástroj Aurora Doctoral Pool pak využijí především doktorandi a doktorandky. Jedná se o databázi několika stovek vědkyň a vědců z celé Evropy, kteří jsou ochotni stát se školiteli/školitelkami nebo oponenty/oponentkami disertačních prací. Studujícím nabízí přehledné rozhraní s filtrováním podle univerzit, oborů, nechybí ani konkrétní výzkumná témata a kontakty.

Projekt přinesl výstupy také v oblasti otevřené vědy, občanské vědy nebo lidských zdrojů. Přijďte se s nimi seznámit a naučte se je využívat během půldenní konference Věda se společností a pro společnost. Prakticky orientované příspěvky představí užitečné nástroje i příklady dobré praxe. Setkání se bude konat 13. září od 9 do 13 hodin v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea v Olomouci. Pro účast se předem zaregistrujte (v kalendáři je nutné přejít šipkou doprava na září).

 

 

Management v kreativních odvětvích. Do nového programu přijme FF UP první posluchače

Pá, 17/05/2024 - 08:25

Filozofická fakulta Univerzity Palackého nabízí nové interdisciplinární profesní studium Management v kreativních odvětvích. Absolventi tohoto navazujícího magisterského programu najdou uplatnění především na manažerských pozicích ve sféře kreativních odvětví jak v soukromém, tak i ve veřejném sektoru. Přihlášku ke studiu lze podat do 30. června.

Ideální příležitost pro kvalifikační růst současných i budoucích producentů, manažerů neziskových organizací, zakladatelů start-upů, ekonomů, kurátorů a řídících pracovníků v institucích hudební, divadelní či audiovizuální tvorby a distribuce i profesionálů v médiích nabízí nové navazující magisterské studium Management v kreativních odvětvích. Filozofická fakulta Univerzity Palackého jej nabízí v kombinované formě.

„Cílem tohoto studia je připravit multidisciplinárně orientované absolventy a absolventky, kteří v praxi dokážou propojit a aplikovat specifika manažerských přístupů a kreativních odvětví. Jde o profesně zaměřený obor, v němž se budeme věnovat managementu, ekonomice a marketingu dynamického sektoru kulturních a kreativních odvětví. Podstatnou část studia budou tvořit atraktivní praxe a odborná reflexe kulturní produkce,“ uvedl Ondřej Kročil, vedoucí katedry ekonomických a manažerských studií FF UP. Vedle této katedry se na realizaci programu podílí i katedra divadelních a filmových studií, katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky, katedra muzikologie i odborníci z praxe, jimž bude i výuka některých předmětů patřit.

Management v kreativních odvětvích

Forma studia: kombinovaná

Typ studia: navazující magisterský

Garantka studijního programu: doc. Jaroslava Kubátová

Přihlášky: do 30. června. Více zde.

Podle garantky oboru Jaroslavy Kubátové bude nabytí manažerských znalostí a dovedností posluchačům umožněno zejména díky absolvování povinných předmětů Management and leadership, Marketing management a marketingové plánování, Projektový a grantový management a Podnikání. Obecnou orientaci absolventů v prostředí kreativních odvětví včetně vlivu veřejných financí pak zajistí předměty Úvod do kulturních a kreativních odvětví či Legislativní rámec provozu kreativních odvětví. Další povinné předměty pak akcentují zaměření programu na vybraná kreativní odvětví.

„Absolventi a absolventky navazujícího magisterského programu Management v kreativních odvětvích se uplatní zejména na manažerských pozicích v organizacích soukromého i veřejného sektoru, působících ve sféře kreativních odvětví, a to především v oblasti médií, audiovizuálního průmyslu, hudebního průmyslu, ale i dalších. Mohou se uplatnit jako projektoví manažeři v organizacích kreativních odvětví, jako zakladatelé start-upů působících v uvedeném odvětví, marketingoví manažeři či například jako vedoucí pracovníci ve veřejných institucích s vazbou na kreativní odvětví,“ vypočetla členka katedry ekonomických a manažerských studií Jaroslava Kubátová.

Zájemce a zájemkyně o studium čeká ústní přijímací zkouška, při níž bude nutné předložit písemný projekt své budoucí diplomové práce, a to v rozsahu tří stran. Při pohovoru se bude hovořit o managementu i motivaci ke studiu.

Už nyní se na přijímačky připravuje například Markéta Pernická, posluchačka závěrečného ročníku bakalářského studia Ekonomicko-manažerských studií, kterou možnost studovat nový program zaujala zejména díky kombinaci ekonomického a tvůrčího prostředí.

„Myslím si, že potřeba kreativity a inovace je pro nynější moderní svět stěžejní. Nabízené studium propojí mé znalosti z oblasti managementu s dynamickým prostředím kreativních odvětví. Vzhledem k tomu, že se jedná o studium kombinované, nabízí i příležitost zužitkovat teoretické znalosti s těmi praktickými v zaměstnání i během studia,“ řekla. Od studia očekává prohloubení znalostí v oblasti managementu, podnikání a marketingu.

„Řekla bych, že získám i přehled o možnosti propojení těchto oblastí s těmi kreativními, a to hlavně díky pestré nabídce vyučovaných předmětů. Věřím, že díky tomuto studiu niterněji pochopím strategií řízení a fungování podniků v kreativních odvětvích a že se tyto znalosti naučím i aplikovat v praxi.“

Co jsou to kreativní odvětví?

Podle definice Evropské komise představují kulturní a kreativní odvětví (KKO) taková odvětví, jejichž činnosti jsou založeny na kulturních hodnotách nebo na uměleckých a jiných individuálních nebo kolektivních kreativních projevech. Mohou zahrnovat vývoj, tvorbu, produkci, šíření a ochranu produktů a služeb, které představují kulturní, umělecké či jiné kreativní projevy, jakož i související funkce, jako je vzdělávání nebo řízení. Podle tvůrců Strategie rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví lze tuto oblast považovat za motor ekonomického růstu vyspělých států, který inspiruje další sektory.

Helmut Koziol, špička evropského deliktního práva, přednášel v Olomouci

Čt, 16/05/2024 - 14:00

Helmut Koziol patří k nejuznávanějším expertům na deliktní právo v Evropě. Nyní měli studenti a akademici olomoucké právnické fakulty jedinečnou možnost setkat se s ním osobně. Emeritní profesor Vídeňské univerzity, největší veřejné vzdělávací a výzkumné instituce v německy mluvících zemích, si pro ně připravil přednášku na téma Pohyblivý systém.

Helmut Koziol který zastával například post ředitele Institutu pro deliktní právo Rakouské akademie věd, byl členem Evropské skupiny pro deliktní právo, která vypracovávala Evropské principy deliktního práva, a také prezidentem Světové společnosti pro deliktní právo, zavítal do Olomouce na pozvání Filipa Melzera z katedry soukromého práva a civilního procesu. „Je mi velkou ctí, že mohu být s profesorem Koziolem v pravidelném kontaktu nejméně posledních pět let. Společně s kolegou Tomášem Doležalem z Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky za ním jezdíme konzultovat aktuální otázky deliktního práva, a to i nového českého práva, což považuji za zcela mimořádnou výsadu,“ řekl Filip Melzer s tím, že si vždy přál, aby profesor Koziol promluvil i před jeho studenty. „Navrhl jsem mu to a on nabídku ihned přijal. Jsem za to velmi rád, protože je skutečnou legendou evropského deliktního práva.“

Téma přednášky bylo voleno tak, aby nebylo zaměřeno výlučně civilisticky, ale aby se týkalo práva obecně. „Profesor Koziol úzce spolupracoval s profesorem Walterem Wilburgem, který jako první formuloval myšlenku práva jako pohyblivého systému. Helmut Koziol následně tuto myšlenku dále rozvíjel. Na tomto základě jsou například postaveny jím spoluvytvářené Principy evropského deliktního práva. To téma se tedy přímo nabízelo,“ vysvětlil Filip Melzer.

Přednášku si nenechala ujít například Kateřina Bravencová, studentka posledního ročníku magisterského oboru Právo. „To nešlo sem dnes nepřijít. Profesor je opravdu hvězda svého oboru. Je úžasné, že přijel k nám na fakultu.“ Její slova doplnil Václav Kotora, který studuje stejný program. „Chtěl jsem vidět profesora Koziola naživo. Není semináře, kdy by jeho jméno nebo jeho teorii vyučující docent Filip Melzer nezmínil.“

Odborné setkání se uskutečnilo na PF UP ve středu 15. května.

Olomoucká muzejní noc zve i na Univerzitu Palackého

Čt, 16/05/2024 - 11:00

Páteční večer bude dlouhý a bude svádět k návštěvě muzeí, galerií a dalších organizací. Proběhne totiž oblíbená Olomoucká muzejní noc, během níž bude ve městě a v blízkém okolí do setmění a mnohde ještě i po něm otevřeno na šedesát míst sloužících nejen výstavám či jiným kulturním účelům. Program si připravila i některá pracoviště Univerzity Palackého – přírodovědecká a lékařská fakulta, Pevnost poznání a knihovna ve Zbrojnici.

Přírodovědecká fakulta nabídne návštěvníkům mezi 18. a 21. hodinou bohatý program. Kromě komentovaných prohlídek hlavní budovy na třídě 17. listopadu budou k vidění 3D hologramy, obrazy vytvořené difrakčními mřížkami a optické klamy. Pracovníci katedry optiky také předvedou, jak může být polarizace světla využita při tvorbě barevných uměleckých děl. Katedra experimentální biologie a Laboratoř růstových regulátorů představí jedny z nejhouževnatějších živočichů naší planety – želvušky (Tardigrada), které přežijí extrémní teploty, tlak i radiaci. Představeny budou také malé molekuly rostlinných hormonů, které mohou ovlivňovat celou plejádu různých procesů v rostlinách.

„Chybět nebudou také komentované prohlídky geoparku, ornitologické, entomologické a antropologické sbírky katedry zoologie a mořského akvária, dále chemické zajímavosti v laboratoři analytické chemie či pokusy zaměřené na světlo a tmu, které připravil studentský spolek UP Crowd. Kabinet cizích jazyků představí Olomouc tak, jak ji návštěvníci neznají,“ uvedl proděkan pro vnější vztahy Ota Blahoušek.

Pevnost poznání bude mít otevřenou expozici Do historie! Vstup mezi 17. a 22. hodinou je zdarma.

K muzejní noci se připojí i lékařská fakulta, která návštěvníky láká do anatomického muzea v Dostavbě Teoretických ústavů. Exponáty bude možné si prohlédnout od 18 do 23 hodin, přičemž vstup je povolen pouze osobám starším 15 let. K vidění na fakultě bude také výstava Historie budov Lékařské fakulty UP – včera, dnes a zítra, díky níž se zájemci mohou mimo jiné dozvědět, co se to ve Hněvotínské ulici aktuálně staví.

Z lékařské fakulty je možné pokračovat na další místa v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Mimo jiné se zájemci budou moci podívat do centrály potrubní pošty nebo do bývalé kaple, která dnes slouží jako posluchárna Neurologické kliniky LF UP a FNOL.

Až do 22. hodiny bude mít otevřené také centrální univerzitní knihovna na Zbrojnici. Návštěvníci si budou moci projít barokní prostory knihovny individuálně, případně požádat o komentovanou prohlídku. V sálech a studovnách také mohou zhlédnout několik výstav a připravena bude Knihovnická šifra – kvíz, který prověří nejen literární znalosti, přičemž se tři řešitelé mohou těšit na odměnu.

Jako tradičně budou vystaveny zajímavé tituly z fondu Knihovny UP, například nejmenší, největší či nejtěžší kniha, historická badatelna zase nabídne možnost nahlédnout do starých tisků. Návštěvníci si budou moci prohlédnout česky i latinsky psané knihy, staré několik století. K listování jim zapůjčíme i speciální ochranné rukavice. Vystaven bude například pozoruhodný Matiolliho herbář aneb bylinář s krásnými ilustracemi rostlin, rovněž úplně nejstarší kniha, kterou v knihovním fondu máme. Při komentované ukázce se návštěvníci dozvědí informace o obsahu dokumentů, době vzniku i technice vazby, která byla v minulosti používána,“ uvedl Vladimír Klásek, vedoucí výpůjčního oddělení Knihovny UP.

Během Olomoucké muzejní noci bude dlouho do noci otevřeno na téměř 60 místech ve městě i v blízkém okolí. Pestrý program připravila zejména muzea a galerie, ale také řada dalších organizací a zájemci se budou také moci rozhlédnout ze střechy Hotelového domu nebo naopak navštívit podzemní prostory dlouho utajovaného bunkru v Přáslavicích. Slavnostní zahájení se uskuteční ve Ztracené ulici, kde bude představena výstava snímků z Národní soutěž fotografie ve výlohách tamních obchodů.

Kompletní program je k dispozici na muzejninoc.olomouc.eu.

Reprezentujte Univerzitu Palackého na blížících se Českých akademických hrách

Čt, 16/05/2024 - 08:00

V jednadvaceti sportech poměří své síly studentky a studenti na největší vysokoškolské sportovní akci u nás, Českých akademických hrách. Ve dnech 24.–28. června bude jejich hostitelem Technická univerzita v Liberci a reprezentace Univerzity Palackého bude u toho. Chcete-li se také zapojit do bojů o medaile a akademické mistrovské tituly, hlaste se garantům sportů.

„Jakožto vítězové Českých akademických her v roce 2023 se budeme snažit uspět co nejlépe také letos. Vyzýváme proto k účasti na sportovní reprezentaci UP, a to i ty studentky a studenty, kteří nepatří do kategorie vrcholových sportovců,“ připomněl loňský úspěch olomouckých reprezentantů a aktuální ambici koordinátor sportovní reprezentace UP Vítězslav Prukner z katedry sportu Fakulty tělesné kultury UP.

Na hrách v Liberci se bude vedle kolektivních sportů, jako je florbal, futsal či volejbal, soutěžit v atletických a plaveckých disciplínách, golfu, šplhu na laně, pohybových skladbách nebo orientačním běhu. Studentky a studenti, kteří se těmto odvětvím věnují, se mohou k reprezentaci UP přihlásit kontaktováním garantů jednotlivých sportů, jejichž přehled je k dispozici zde. Uzávěrka přihlášek je 5. června.

„Pro případné medailisty je jako odměna připraveno jednorázové sportovní stipendium ve výši 3000 – 2000 – 1000 korun,“ povzbudil k účasti na hrách Vítězslav Prukner.

České akademické hry jsou největší sportovní událostí zaměřenou na studenty vysokých, případně vyšších odborných škol u nás. Pořádá je Česká asociace univerzitního sportu ve spolupráci s vybranou hostitelskou školou. Tou je pro letošní, již 22. ročník Technická univerzita v Liberci, organizátoři na sportovištích pod Ještědem očekávají účast kolem 1500 sportovců. Obecné propozice her a další informace jsou k dispozici na webu www.ceskeakademickehry.cz.

Univerzita Palackého v minulosti hostila České akademické hry již čtyřikrát, naposledy v roce 2023, kdy také ovládla celkové pořadí zapojených škol – psali jsme zde.

Letošní zimu v Česku přežilo víc včelstev než v předešlých letech, ukázal průzkum COLOSS

St, 15/05/2024 - 14:00

Výrazně nižší úhyny včelstev hlásí po zimě tuzemští včelaři. Zimní měsíce nepřežilo 12,2 % včelstev, což je ve srovnání s předchozí sezónou 2022/2023 pokles o 4,3 procentního bodu. Vyplývá to z letošního ročníku monitoringu úspěšnosti zimování včelstev COLOSS. Do 11. ročníku tohoto projektu, který koordinují vědci z přírodovědecké fakulty, se letos zapojilo rekordních 2 974 včelařek a včelařů. Ti zazimovali celkem 38 580 včelstev, monitoring tak obsáhl 4,8 % registrovaných chovatelů a 5,4 % registrovaných včelstev v ČR.

„V uplynulé sezóně byly ztráty včelstev v České republice nižší, než je dlouhodobý průměr. Celkově lze tedy říci, že sezóna byla z pohledu minimalizace úhynů včelstev úspěšná. Ztráty z našeho posledního monitoringu se přibližují úrovním z let 2017 až 2019, kdy se pohybovaly mezi 12 až 13 procenty,“ uvedl Jiří Danihlík z katedry biochemie PřF UP. Nejvyšší míru úhynů po zimě hlásí chovatelé z Jihomoravského kraje (18,4 %) a Libereckého kraje (17,0 %). Naopak nejnižší ztráty jsou zaznamenány v Karlovarském kraji (8,1 %) a Plzeňském kraji (8,9 %).

Získaná data o ztrátách včelstev odborníci zanesli do mapy. Vycházeli přitom z poštovních směrovacích čísel, která včelaři zapsali do dotazníků. „Při vytváření mapy jsme dbali na to, aby byla co nejvíce reprezentativní. Vybírali jsme proto PSČ, u nichž máme informace o dvou nebo více procentech registrovaných včelstev oproti datům od Ministerstva zemědělství. Zobrazená data díky tomu lépe odrážejí skutečnost a mapa zobrazuje lokální rozdíly v úhynu včelstev,“ řekl Jan Brus z katedry geoinformatiky. Oblasti s omezenými informacemi nebo žádnými informacemi nejsou v mapě zahrnuty.

Počet poštovních směrovacích čísel, kde odborníci získali údaje od dvou a více procent zastoupených včelstev, v letošním průzkumu COLOSS vzrostl z loňských 584 na 820. „Tento nárůst je dán větším zapojením chovatelů. Díky tomu se v mezinárodním srovnání řadíme ke státům, které velmi výrazně přispívají do mezinárodní databáze dat o úhynech a poskytují tak spolehlivá data k mezinárodnímu srovnání,“ upozornil Jiří Danihlík.

Včely nejvíce ohrožují choroby včel, především varroóza, kterou by v následujících měsících měli chovatelé bedlivě sledovat a včas včelstva ošetřit, aby zabránili úhynům včelstev i v nadcházejícím období. Pro včelstva je taky důležitý vývoj počasí, které výrazně ovlivňuje produkci medu. V loňském roce přibližně třetina respondentů průzkumu považovala svou mednou produkci za podprůměrnou až nízkou. „Kolik medu budou mít včelaři v letošním roce, zjistíme přibližně v polovině prázdnin, kdy už bude mít většina chovatelů med vytočený a připravený k prodeji,“ doplnil Jiří Danihlík.

Italská sekce katedry romanistiky uspořádala první ročník setkání Aperitivo Italiano

St, 15/05/2024 - 10:30

Nasát italskou atmosféru přímo v centru města, popovídat si v italštině, při skleničce prosecca oprášit stará a navázat nová přátelství. Za tímto účelem se potkali při zbrusu nové akci Aperitivo Italiano všichni ti, kteří italštinu učí, studují či ti, kteří ji mají jen jednoduše rádi.

S cílem iniciovat spolupráci s dalšími školami a institucemi, které se věnují šíření italského kulturního dědictví, uspořádala italská sekce katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého první ročník setkání Aperitivo Italiano.

„Jednalo se o neformální akci, při níž si italianisté, příznivci italštiny a italského kulturního bohatství mohli při skleničce prosecca promluvit italsky. Našim cílem bylo i zjistit, na kolik je o akce tohoto druhu v Olomouci zájem. I proto jsme pozvali snad všechny, kteří italštinu v Olomouci učí, studují či ji mají rádi. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na rodilé mluvčí. Zjistili jsme, že tady žije nejen spousta lidí, kteří si rádi popovídají italsky, ale i Italů, kteří se zde usadili, hodlají usadit, anebo jsou pyšní na to, že v Olomouci studují nebo studovali. Společně s dalšími kolegy, kteří projevili zájem, už plánujeme další setkání,“ uvedla italianistka Eva Skříčková z katedry romanistiky FF UP. 

Pozvání k účasti na prvním ročníku v olomouckém Green Baru přijali studenti konzervatoře v Olomouci se svou vyučující, bývalou studentkou Italské filologie Kristýnou Navrátilovou. Na setkání zamířila i Společnost Přátel Itálie se svým předsedou Kvidem Sandronim, Italové, kteří v Olomouci pracují, studenti střední zdravotnické školy s vyučující Martinou Pračkeovou, studenti Jazykové školy Uplift, italští studenti, kteří zde pobývají v rámci programu Erasmus či obyvatelé Olomouce, kteří mají k italštině blízko.  

„Nabídli jsme jim výstavu fotek Benátek, italskou lidovou hudbu i italské menu těch nejvybranějších pochoutek. Studenti naší Italské filologie zahráli na harmoniku a na housle, posluchačky konzervatoře zazpívaly a zahrály na kytaru. Akci uzavřel malý koncert klasické hudby. Byli jsme potěšeni, že pozvání přijal a na violoncello nám zahrál mladý Alberto Brazzale z italské sýrárny GranMoravia. Jsme spokojeni, že se akce vydařila a moc se těšíme na další ročníky,“ dodala Eva Skříčková.

Univerzitní síť Aurora bude volit nového prezidenta, jediným kandidátem je rektor Martin Procházka

St, 15/05/2024 - 08:00

Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka by měl od nového akademického roku vést evropskou univerzitní síť Aurora. Do funkce prezidenta bude s největší pravděpodobností potvrzen už na konci května v italské Neapoli, kde proběhne setkání Aurora Spring Biannual 2024. Olomoucký rektor je jediným kandidátem, v září by tak nahradil současného prezidenta, kterým je rektor Islandské univerzity Jon Atli Benediktson.

Univerzita Palackého se stala součástí Aurory v roce 2020, a to na úrovni přidruženého člena. Po roce a půl intenzivní kooperace s dalšími univerzitami se pak v květnu roku 2022 stala plnohodnotným členem globálního univerzitního konsorcia Aurora Network.

Členové Aurory se pravidelně setkávají při konferencích Aurora Biannual. Poslední z nich hostila v říjnu 2023 Univerzita Palackého, další se bude konat od 27. do 30. května na Neapolské univerzitě Fridricha II. Během konference bude mimo jiné zasedat Aurora General Council, jejiž členové budou o novém prezidentovi hlasovat. Poté je naplánovaný oficiální ceremoniál s předáním prezidenství.

„Nemohu předpovídat výsledek volby, ale myslím, že můžeme očekávat pozitivní výsledek. To, že se rektor UP Martin Procházka stane novým prezidentem Aurory, předjímá již jeho nynější pozice president-elect. Na tu byl totiž nominován už na počátku letošního roku, je jediným kandidátem a má zajištěnou většinovou podporu členů Aurora General Council, kteří prezidenta volí,“ říká prorektor pro strategii a vnější vztahy UP Michal Malacka, který zároveň působí na UP v pozici Aurora Strategic Manager.

Na programu Aurora Spring Biannual 2024 je dále například plenární diskuze o inovacích ve vzdělávání a učení a o roli univerzitních aliancí v proměně evropského vysokého školství. Prorektor Michal Malacka pak bude členem panelu Aurora Stakeholder Engagement. Zasedat bude také Studentská rada Aurory, jejíž prezident Hanuš Patera je studentem psychologie na Filozofické fakultě UP. V neposlední řadě se chystá podpis Plánu udržitelného rozvoje Aurory – ten vznikl díky práci týmu Sustainable Campus, který vede právě Univerzita Palackého.

Univerzitní síť Aurora sdružuje 9 evropských výzkumných univerzit, které mají přes 260 000 studentů. Společně s přidruženými partnery chtějí posunout evropské vysoké školství dál a společně fungovat jako jeden kampus, v němž je jednoduše možné studovat předměty na různých univerzitách, sdílet výzkumné a výukové materiály, jezdit na výměnné pobyty nebo využívat nabídku hybridních a online kurzů. Členské univerzity kladou velký důraz na současné globální výzvy a problémy, jakými jsou udržitelný rozvoj, kulturní diverzita nebo digitalizace.

Univerzita koordinuje zmapování ČR v souvislosti s klimatickou změnou

Út, 14/05/2024 - 15:15

Univerzita Palackého uspěla v soutěži Technologické agentury České republiky (TAČR). V programu Prostředí pro život získala projekt s názvem Mapování regionálního rozdělení České republiky z pohledu naléhavosti provedení adaptačních opatření na změnu klimatu zaměřený na vytvoření jedinečné regionální typologie území v rozsahu celé ČR, a to z pohledu zranitelnosti krajiny a naléhavosti provedení adaptačních opatření v krajině v souvislosti se změnou klimatu.

Globální klimatická změna má významný dopad i na krajinu v ČR – důsledkem je například posun vegetačních zón směrem na sever, což vede ke změnám v biodiverzitě stávajících území. Dále jde o změny vodního režimu a s tím související problémy se suchem, ohrožení ekosystémů či o dopady na zemědělskou produkci.

Nárůst intenzity rizik, které jsou s těmito jevy spojeny, představuje v současné době jednu z významných výzev pro současnou společnost a vyžaduje časné zahájení účinných opatření k adaptaci a ochraně před negativními důsledky. „Jde o další z řady aktivit, které realizujeme v souvislosti s provázáním třetí role univerzity, spolupráce s podnikatelskými subjekty a externími vědeckými institucemi. Jde také o skloubení konceptu společenské odpovědnosti a vědecké činnosti. Tenko koncept spolupráce chceme realizovat nejen v regionální rovině, ale také v rovině národní a minimálně evropské,“ podotkl Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP.

Základním cílem projektu je příprava strategického plánovacího dokumentu představujícího regionalizaci ČR. „Regionální typologie ČR bude založená na analýze a následné agregaci rozsáhlého souboru vstupních dat z jednotlivých regionů ČR, z toho pak budou identifikovány nejvhodnější přístupy k hodnocení naléhavosti adaptačních opatření a způsobu jejich integrace pro ČR. Bude vytvořen metodický postup stanovení zranitelnosti pro celou ČR a série prostorových analýz pro jednotlivé oblasti zranitelnosti. Výstupy projektu budou specializovaná mapa, specializovaná databáze z pohledu zranitelnosti krajiny a souhrnná výzkumná zpráva, které budou v závěru projektu veřejně přístupné na jeho webových stránkách regadapt.upol.cz,“ uvedl vedoucí odborného týmu PřF Vilém Pechanec.

Projekt tak přinese odpověď na otázku, kde je krajina v ČR nejzranitelnější, a zároveň identifikuje, kde jsou nejvhodnější místa pro adaptační opatření, a to i s ohledem na socio-ekonomické charakteristiky daných lokalit. Tím vznikne zcela nový strategický materiál, který v současné době v ČR v takto uceleném konceptu neexistuje a který zefektivní a zlevní procesy přizpůsobení se klimatickým změnám v podmínkách ČR. Výsledky projektu budou využity pro plnění cílů národních dokumentů, kterými jsou zejména Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a Národní akční plán adaptace na změnu klimatu.

„Tento projekt je logickým pokračováním naší dosavadní partnerské spolupráce s pracovníky společností Asitis a Atregia, se kterými jsme již společně úspěšně vytvořili jeden ze základních strategických dokumentů pro Olomoucký kraj, a to Adaptační strategii Olomouckého kraje na dopady změny klimatu. Na této zkušenosti jsme se spolu zejména naučili komunikovat tak, abychom dokázali na obou stranách co nejlépe zúročit odborné znalosti univerzitních vědců různých oborů a praktické zkušenosti soukromých firem v oblasti řešení problémů souvisejících s klimatickou změnou, což nám umožnilo vytvořit unikátní typ know-how, který nyní chceme předávat v rozšířeném měřítku pro podmínky celé ČR,“ doplnila k zapojení partnerů do projektu jeho hlavní řešitelka Hana Marešová.

Počátkem května proběhlo na Rektorátu UP první setkání kompletního projektového týmu včetně všech zapojených partnerů projektu, na kterém byly stanoveny hlavní úkoly jednotlivých partnerů dle časového harmonogramu projektu a rozdělena témata v oblasti datových analýz mezi jednotlivé pracovní týmy. Součástí projektu bude i popularizace tématu, která bude zahrnovat pořádání veřejných prezentací a zveřejňování dílčích a finálních výstupů projektu na webových stránkách a sociálních sítích projektu (vše bude postupně dostupné na regadapt.upol.cz).

Do projektu jsou partnersky zapojeny společnosti Asitis, s. r. o., World from Space, s. r. o., a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR, v. v. i. Na UP je projekt realizován jako spolupráce vícero součástí (PdF, PřF, PF a RUP), hlavní řešitelkou projektu je docentka Hana Marešová, vedoucí oddělení strategie a kvality UP. Vedoucím odborného týmu PřF UP, který bude zpracovávat datové podklady, je profesor Vilém Pechanec z katedry geoinformatiky PřF UP.

Nominujte dobrovolníky do soutěže o cenu rektora

Út, 14/05/2024 - 12:00

Znáte kolegu či kolegyni, studenta či studentku, jimž není lhostejný svět kolem nich a ochotně podají pomocnou ruku? Pak neváhejte a nominujte takovou osobnost na Cenu rektora pro dobrovolníky z řad studentů, absolventů a pracovníků Univerzity Palackého pro rok 2024.

Univerzita Palackého si váží dobrovolnických aktivit svých zaměstnanců a studentů. Jako výraz uznání jim od roku 2017 jim uděluje speciální cenu za zásluhy v oblasti dobrovolnictví, kterých dosáhli v příslušném akademickém roce. „V dnešní náročné době, kdy jsme vytížení prací nebo studiem, je jednou z nejvzácnějších komodit čas. A pokud je někdo ochoten svůj volný čas a svou energii věnovat ve prospěch někoho jiného, pak myslím, že stojí za to takovou aktivitu ocenit,“ uvedl rektor Martin Procházka.

Dobrovolníka může nominovat organizace, u které pomáhá, Dobrovolnické centrum UP nebo zaměstnanci či studenti UP. Oceňovat se bude aktivita v různých oblastech dobrovolnictví: v práci s dětmi a mládeží, v sociálních službách, ve zdravotnictví, humanitární pomoci, rozvojové spolupráci, kultuře či při organizování univerzitních akcí. Navrhovat na cenu je možné i ty, kdo se angažují v mezinárodním dobrovolnictví. Kromě studentů a zaměstnanců mohou být navrženi i absolventi UP. Návrhy se přijímají do 31. srpna 2024, a to prostřednictvím nominačního listu (zde). Hodnotit je bude komise složená ze zástupců UP. Ceny budou předány v rámci festivalu MEET UP v září 2024.

Výzva tělovýchovného lékařství: vydejte se za slavnými rodáky

Út, 14/05/2024 - 08:00

Slavní rodáci, respektive místa spojená s nějakou známou osobností, jsou tématem pohybové výzvy se soutěží o lázeňský pobyt, kterou vyhlásila Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Fotky z výletů mohou účastníci sdílet do 30. září.

Je to již počtvrté, co se takovou výzvou snaží klinika motivovat veřejnost k pohybu. Předchozí ročníky, kdy byly ve středu pozornosti rozhledny, studánky či sakrální památky, měly u příznivců turistiky a cykloturistiky úspěch. Do facebookové skupiny výzev se přidaly více než tři stovky lidí.

„Výlet za nějakým konkrétním cílem vnímáme jako ideální start k aktivnímu přístupu k vlastnímu zdraví. Snažíme se vždy vymyslet něco atraktivního, co by zájemce přimělo k turistice nebo cykloturistice. Letos chceme účastníky vyslat k místům, která upomínají na slavné rodáky nebo slavné osobnosti, které v obci nebo městě žily či pobývaly,“ vysvětluje přednostka pořádající kliniky Eliška Sovová.

Letošní výzva probíhá 30. září. Do tohoto dne mohou účastníci vyrážet na výlety nejen po Česku a z navštívených míst sdílet své fotografie s krátkým popiskem a hashtagem #ZaSlavnymiRodaky ve facebookové skupině nazvané Za slavnými rodáky.

„Upomínkou na slavného rodáka či známou osobnost se rozumí pamětní deska či památník, tedy fyzický doklad vypovídající o narození či pobytu osobnosti. Netrváme ale na tom, aby soutěžící navštěvovali jen například Freudův Příbor nebo Palackého Hodslavice. Může samozřejmě jít také o osobnosti místního, regionálního významu nebo dokonce památníky upomínající místní rodáky bojující ve světových válkách. O to bude soutěž pro další soutěžící i pro nás zajímavější, protože se dozvíme o místech, o kterých jsme dosud nevěděli,“ dodává Eliška Sovová.

Ve výzvě se soutěží o víkendový pobyt v Lázních Slatinice a o řadu dalších cen od Fakultní nemocnice a partnerů, přičemž stejně jako v minulých ročnících platí, že čím více navštívených míst, tím větší šance na výhru. Udělovat se bude i speciální slatinická cena, a sice za fotku od fontány v areálu slatinických lázní coby připomínky někdejšího starosty obce a lékaře Josefa Reindla. Podrobná pravidla výzvy jsou k dispozici zde, do soutěžní facebookové skupiny se pak můžete přihlásit zde.

Hýbat se s Fakultní nemocnicí Olomouc také u přírodního koupaliště Poděbrady, kde v sobotu 18. května proběhne akce Pohybrady. Program, na kterém se podílí i Fakulta zdravotnických věd UP, nabídne mimo jiné stanoviště, kde můžete absolvovat základní vyšetření zdravotního stavu, možnost vyzkoušet si jízdu na koloběžkách, nordic walking nebo paddleboarding, uskuteční se také Běh na zdraví a k vidění i sanitka urgentního příjmu. Kompletní program najdete zde

Výzva Do práce na kole je v polovině, za UP jezdí na 200 účastníků

Po, 13/05/2024 - 12:18

Do výzvy Do práce na kole (DPNK) se letos přihlásilo téměř 200 účastníků a účastnic z UP. Udržitelná univerzita uhradila startovné 37 studujícím a 150 pracujícím, kteří utvořili 67 týmů, z toho 22 jednočlenných. Účastníci mohou využívat slevy či občerstvení zdarma, chystá se také závěrečné vyhlášení a cyklovyjížďka za uměním.

V celé republice se do letošní květnové výzvy Do práce na kole zapojilo přes 25 000 lidí. Těm organizované dojíždění přináší nejen lepší fyzičku – jako účastníci totiž mohou po celý květen bezplatně jezdit na sdílených kolech nextbike nebo využít slevu na Flixbus. Unikátem výzvy jsou „akce na triko“ – ten, kdo přijde do vybraných podniků v triku DPNK nebo jinak prokáže svou účast, dostane zákusek či nápoj zdarma či se slevou. V blízkosti UP se jedná například o Coffee Library, která nabízí každé pondělí limonádu nebo ledový čaj zdarma, nebo Bistro Konvikt, kde je každou středu jakýkoliv zákusek s 50% slevou.

Organizátoři zvou také na workshop o údržbě a výbavě kola 21. května v olomouckém Bajkazylu. Výzvu uzavře závěrečný večírek, které se bude konat 6. června. Při něm budou vyhlášeny nejen nejúspěšnější týmy Olomoucka, ale také výsledky Univerzitního souboje fakult a součástí. V něm už podvakrát zvítězila lékařská fakulta. Na výherce čekají hodnotné ceny od partnerů výzvy včetně Univerzity Palackého.

Ozvěnou letošního ročníku bude Cyklovyjížďka se spolkem Za krásnou Olomouc za uměním olomouckého Eastendu, která se uskuteční 9. června od 15:00 a bude zakončená na sousedské slavnosti na Bělidlech.

Aktuality a informace o akcích a slevách na Olomoucku jsou dostupné na FB Do práce na kole Olomouc. Vše o průběhu výzvy na UP je na webu Udržitelné univerzity.

Fakulta tělesné kultury se podílela na vývoji systému pro hodnocení lokální svalové zátěže

Po, 13/05/2024 - 08:00

Odborníci z pěti českých univerzit a jedné soukromé společnosti spojili síly při vývoji systému pro monitoring a vyhodnocování vybraných rizikových faktorů fyzické zátěže pracovních operací v kontextu Průmyslu 4.0. Do projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR v programu Trend byla zapojena i Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého, která spektrum cílových skupin nové technologie rozšířila i na sportovce a zabývala se také administrativními profesemi.

Výsledkem aplikovaného výzkumu je návrh nového zařízení pro hodnocení lokální svalové zátěže při pracovních operacích prostřednictvím elektromyografie včetně softwaru, které je uživatelsky přívětivější než dosud používaná řešení. Fyzická zátěž je přitom jedním z posuzovaných rizikových faktorů při kategorizaci prací z pohledu ochrany veřejného zdraví.

„Podařilo se nám vyvinout zařízení, které je lehčí, co se týče hmotnosti, má větší snímkovací frekvenci a mimo jiné využívá technologii Bluetooth, takže se zaměstnanec může při měření pohybovat a data jsou bezdrátově přenášena do mobilu nebo tabletu, kde hodnotitel okamžitě vidí zpětnou vazbu,“ přiblížil David Prycl z Aplikačního centra BALUO, který byl hlavním řešitelem za FTK UP. Jak dodal, navržená řešení jsou již chráněna jako užitný vzor a je podána žádost o patent.

Kromě Davida Prycla se do projektu zapojil i Amr Zaatar z katedry fyzioterapie nebo Michal Vorlíček z Institutu aktivního životního stylu, k testování byly využity i přístroje digitálního inovačního hubu DIGI2Health spojeného s Vědeckotechnickým parkem UP.

S ohledem na zaměření FTK UP olomoučtí odborníci hledali možnosti využití nového zařízení také u sportovců coby potenciální další cílové skupiny. „Využití ve sportu se nabízí například ke sledování a porovnávání dat z maximálních zátěžových testů a z tréninků. Nové zařízení, jehož senzory lze dát prakticky na jakýkoliv sval, jsme testovali ve spolupráci s lezeckou reprezentací, která do našeho centra jezdí pravidelně,“ uvedl David Prycl. 

Třetí cílovou skupinou, na kterou se olomoučtí řešitelé zaměřili, byli administrativní pracovníci. V tomto případě však závěrem studie zahrnuté v projektu bylo doporučení déle trvající intervence. „Sledovali jsme lokální zátěž svalů a počty úhozů při psaní na počítači ve třech polohách – nekorigovaném sedu, sedu korigovaném fyzioterapeutem a korigovaném stoji. Probandy jsme měřili pět minut i s ohledem na budoucí možnosti komercionalizace, ale nepotvrdilo se nám, že by zátěž měla v takto krátké době nějaký vliv na polohu měřeného. Projevila se ovšem vyšší aktivita svalů při korigovaném sedu oproti sedu nekorigovanému, protože při korekci se již soustředíme a vynakládáme energii na její udržení. Nicméně bylo by zajímavé zjistit, zda by naše původní hypotézy potvrdila delší intervence a opakované měření,“ shrnul David Prycl.

Zařízení k monitoringu a hodnocení lokální svalové zátěže bylo vyvinuto v rámci tříletého projektu, jehož hlavním řešitelem byla společnost Icontio, která se soustředí na moderní řešení v oblasti Průmyslu 4.0 nebo telemedicíny. Do aplikovaného výzkumu a vývoje se kromě UP zapojila také pracoviště Českého vysokého učení technického, Univerzity Tomáše Bati, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Vysoké školy chemicko-technologické. Projekt byl financován Technologickou agenturou ČR v programu Trend zaměřeném na podporu výzkumu a vývoje nových produktů, výrobních postupů a služeb.

Lukáš Janoušek: Chci být radostným knězem

So, 11/05/2024 - 08:00

Byť se to na první pohled nezdá, práce se dřevem a kněžská služba mají něco společného. Ať už z kusu dřeva tvoříte něco konkrétního, nebo pomáháte někomu na cestě k Bohu, je třeba cit a trpělivost. Lukáš Janoušek, který dokončuje studium na Cyrilometodějské teologické fakultě UP, zná obě tyto oblasti. Brzy ho čeká kněžské svěcení, vyrůstal však v truhlářské dílně a zpracování dřeva studoval. Následující řádky o něm vznikly pro tištěný magazín Žurnál, jehož pdf verzi najdete zde.

„Narodil jsem se vlastně v hoblinách. Má­me rodinnou firmu na výrobu nábytku a taťka nás k řemeslu vedl, ať umíme něco do života. Zároveň ale vždy říkal, že nechce, aby nám dílna stála v cestě, pokud bychom zvažovali jiné povolání,“ říká. Práce se dřevem ho však bavila a po střední škole, kde se věnoval jeho umělecko-řemeslnému zpracování, nastoupil na vyšší odbornou školu restaurátorskou. Během studia měl možnost získat zkušenosti v Rakousku a v Německu a mimo jiné se podílel na restaurování barokní sakristie v brněnském jezuitském kostele.

I v současnosti obléká montérky a pomáhá v dílně, jeho typickým oděvem však už nějakou dobu je košile s kolárkem. „Knězem jsem se rozhodl stát, protože jsem zjistil, že Bůh to chce. Zažíval jsem takový krásný pocit a vlastně i určitou odpověď při modlitbě. Ale cítil jsem i oslovení při nějakých situacích. Při studiu v Brně jsem se scházel s lidmi na okraji a povídal si s nimi. Často zmiňovali, že dříve chodili do kostela a potřebují se vyzpovídat, pomoci vyjít ze závislostí, nebo dokonce že se obávají o svoji spásu. Cítil jsem, že jako kněz bych jim mohl nějak pomoci,“ vysvětluje Lukáš Janoušek s tím, že velkou podporou v cestě ke kněžství mu je rodina.

Kdo se na tuto cestu vydá, absolvuje nejprve rok v Teologickém konviktu, během kterého se upevňuje ve svém rozhodnutí. S hodnocením od představených se poté může přihlásit do semináře, kde se ruku v ruce se studiem teologie na teologické fakultě sžívá s církví. Denní řád v semináři zahrnuje společné ranní a večerní modlitby chvály, společné obědy a večeře, samozřejmě čas vyhrazený na studium, ale i volno pro osobní potřeby. „Během něj můžeme jít třeba i se známými do hospody, je však třeba znát zdravou míru – a i to je součást našeho učení. Víkendy jsou pak volnější, často pořádáme různé akce přímo v semináři nebo vyjíždíme do farností.“

Lukáš Janoušek už to má „za pár“. Před sebou má státnice na teologické fakultě, kterou mimo jiné tři roky reprezentoval i v Akademickém senátu UP, což bere jako zajímavou zkušenost k poznání univerzity i k navázání nových přátelství. Dva kolegové senátoři se vloni vydali i na jeho jáhenské svěcení v brněnské katedrále. Novým začátkem pak bude červnové kněžské svěcení a také primiční mše doma v Moravských Budějovicích. „Nevím, jestli jsem univerzální člověk, ale dovedu si sám sebe představit v jakékoliv pastoraci, jakékoliv službě. Velké oslovení cítím ve zmíněné pomoci lidem na okraji, ale uvidím, co mi Bůh připraví. Nicméně chci být služebníkem radostným, radost je to, co lidé v dnešním světě potřebují. Chci tedy povzbuzovat, být pravdivý a být tu pro všechny,“ uzavírá.

Univerzita Palackého chce být Family friendly

Pá, 10/05/2024 - 12:00

Rozcestník míst pro nakojení či přebalení dítěte, dětských koutků, mikrovlnek a dalšího vybavení pro rodiče na Univerzitě Palackého, ale i další služby, praktické informace, benefity či akce pro rodiny přehledně shrnuje specializovaný web Family friendly UP. Nejen s touto novinkou přichází v těchto dnech Univerzita Palackého, která chce být přátelská rodině.

Ověřování potřeb a zlepšování prostředí univerzity směrem k rodinám, jež jsou součástí univerzitní komunity, především tedy rodičům z řad studujících, zaměstnankyň a zaměstnanců, se Univerzita Palackého intenzivně věnuje několik posledních měsíců. Provedla několik šetření a na jejich základě nyní zavádí nová opatření.

Průzkumy, šetření a analýzy

„V uplynulých měsících jsme ve spolupráci s úsekem pro komunikaci a studentské záležitosti provedli mezi studujícími a pracujícími na UP průzkum s cílem získat výchozí podněty a zmapovat aktuální stav zázemí a vybavenosti kampusu univerzity. Zjišťovali jsme povědomí o již existující nabídce pro rodiny s dětmi, aktivitách pořádaných pro tuto cílovou skupinu či o nabídce benefitů,“ uvedla vedoucí oddělení řízení lidských zdrojů Markéta Šupplerová.

Na průzkum Jak udělat z UP místo vstřícné pro rodiče navázalo doplňující šetření nazvané Family friendly UP, zaměřené na téma krátkodobého hlídaní dětí. „Dle mnohých respondentek a respondentů velmi pomůže jakýkoliv posun v oblasti zajištění hlídaní dětí, ať už formou dětské skupiny, či dětského koutku,“ podotkla Šupplerová s tím, že i této problematice se bude univerzita nadále intenzivně věnovat.

Speciální web Family friendly

Souběžně proběhlo na univerzitě mapování zázemí a vybavení jednotlivých budov a jejich „nízkoprahovosti“ pro rodiče, kteří s ní zůstávají v aktivním kontaktu i během své rodičovské dovolené, případně po návratu do zaměstnání či ke studiu. Výsledkem je rozcestník míst na pracovištích a fakultách, která je možné využít pro řešení různých situací s malými dětmi. „Podle fakulty či lokality v něm lze najít například bezbariérový přístup pro kočárek, přebalovací pult, diskrétní místo pro kojení, volně přístupnou mikrovlnku nebo hernu,“ vyjmenovala Michaela Jendřejková z úseku pro komunikaci a studentské záležitosti.

Rozcestník je dostupný na novém specializovaném webu Family friendly UP spolu s organizačními a administrativními informacemi souvisejícími s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, přehledem služeb pro rodiny s dětmi či nabídkou benefitů.

Místa označují nálepky s medvídkem

Související novinkou je také navigační systém nálepek Family friendly rozmístěných na pracovištích univerzity v místech, na která odkazuje výše zmíněný webový rozcestník.

„Jsem cílová skupina a tohle je přesně ono! Informace pohromadě jsou nejlepší pomoc, zatím jsem neměla ponětí ani o univerzitní školce. Hlavně, ať se nás o webu Family friendly dozví co nejvíc, stejně tak důležité mi přijde značení přímo v terénu, na to se moc těším," raduje se z novinek jedna z univerzitních maminek, odborná asistentka na katedře výtvarné výchovy pedagogické fakulty Pavla Baštanová.

Vlastní sekce na diskuzní platformě

Novou tematickou kategorii určenou ke sdílení nápadů, návrhů, pozvání a výzev, ale také připomínek, zkušeností a problémů, se kterými se rodiče či pečující osoby na Univerzitě Palackého setkávají, má Family friendly také na interní diskuzní platformě UP Reflexe.

Univerzitní mateřská škola

Velmi pozitivní ohlasy u zaměstnanců získala v průzkumech Mateřská škola UP, občasný postesk se objevil nad její nedostatečnou kapacitou. Podle ředitelky školky Taťány Nátěstové se mateřská škola stejně jako jiné potýká s tzv. zápisovou turistikou, standardně se ale každoročně dostane velká většina všech zájemců. „Máme velkou radost z každého spokojeného dítěte i rodiče, dlouhodobě se snažíme udržovat nadstandardní úroveň našich služeb,“ dodala.

Spolupráce s městem Olomouc

V neposlední řadě navázala univerzita v oblasti Family friendly aktivní spolupráci s kolegy z magistrátu města Olomouce, kteří se věnují stejnému tématu. Obě strany mají velký zájem o sdílení kapacit v oblasti informací i existujících služeb, které mají za cíl podporovat rodiny s dětmi v univerzitním městě.

Podrobné informace k průzkumům i zaváděným opatřením naleznete na webu Férové univerzity.

Martin Cajthaml přiblíží pojetí mravního zla podle filozofa a teologa von Hildebranda

Pá, 10/05/2024 - 08:00

Nevydané texty z pozůstalosti německého filozofa a teologa Dietricha von Hildebranda studoval a kriticky zpracoval Martin Cajthaml, profesor Cyrilometodějské teologické fakulty UP. Publikace věnovaná problematice kořenů mravního zla brzy vyjde u nakladatelství Hildebrand Press.

Dietrich von Hildebrand byl německý katolický filozof a teolog, významný představitel rané mnichovsko‑göttingenské fenomenologie a filozofický etik. Jeho hlavním dílem je Etika vydaná po druhé světové válce v USA, kam jako oponent německého národního socialismu odešel.

„Mezi tématy, o kterých Etika pojednává, je také problematika kořenů mravního zla v poslední části díla. Ještě donedávna se zdálo, že jde o nejrozsáhlejší von Hildebrandovo pojednání té oblasti, ovšem v jeho pozůstalosti uložené v Mnichově se mi podařilo objevit materiály, které jeho pojetí mravního zla posouvají dále. Tyto texty jsem si položil za cíl zpřístupnit,“ uvedl Martin Cajthaml, vedoucí katedry filozofie a patrologie a také proděkan pro vědu CMTF UP, který se dílem von Hildebranda dlouhodobě zabývá.

Pro vydávanou knihu využil šesti dochovaných rukopisů a šesti strojopisů, celkem šlo asi o 400 stran textů. „Moje teze je, že tyto materiály vznikly v době přípravy Etiky, ale nebyly do již poměrně rozsáhlého díla zařazeny kvůli své obsáhlosti. Nakonec přímo v Etice najdeme poznámku, že se chystá další dílo, které se podrobně zaměří nejvýznamnější příčiny mravního zla,“ dodal Martin Cajthaml.

Hlavní příčiny von Hildebrand spatřoval v konkupiscenci (silné touze, žádostivosti, dychtivosti) a pýše, o kterých psal již v Etice, kde rozlišil několik jejich podob. V dosud nevydaných materiálech pak jednotlivé typy dále rozpracoval. „Von Hildebrand se tu mimo jiné zmiňuje o konkupiscenci v duševní oblasti, která se může projevovat například v konzumaci povrchní zábavy, která se může stát z mravního hlediska problematickou. V nevydaných textech se také věnuje nenávisti jako další příčině mravního zla, jedním z témat je i lenost, a to například i v rovině duchovní,“ přiblížil profesor Cajthaml s tím, že materiály, které kriticky zpracoval do brzy vycházející publikace, zásadním způsobem doplňují celkový obraz etiky ve von Hildebrandově pojetí. „Považuji to za jednu z nejpodrobnějších analytických i deskriptivních studií příčin mravního zla v dějinách filozofické etiky.“

Studium a zpracování dosud nevydaných textů z pozůstalosti Dietricha von Hildebranda bylo podpořeno Grantovou agenturou ČR v rámci projektu Hodnota a teleologie. Dialog mezi materiální hodnotovou etikou a tradiční etikou.

Stránky