Letní škola optiky 2020

Letní škola optiky, pořádaná Společnou laboratoří optiky, má již dlouholetou tradici. V roce 2020 proběhne již její 8. ročník. Letní škola je určena středoškolákům od 16 let. Těšíme se na vás v létě 2020! On-line registrace účastníků na letní školu je již otevřena.

Letní škola probíhá ve dvou stupních:

Kvantové pravítko zrychlí umělou inteligenci a zvýší bezpečnost komunikace

(převzato z prf.upol.cz - Šárka Chovancová) Unikátní kvantové pravítko, které může v budoucnu výrazně zvýšit výpočetní rychlost umělé inteligence a také posílit bezpečnost kvantové komunikace, se podařilo experimentálně sestrojit odborníkům ze Společné laboratoře optiky Přírodovědecké fakulty UP a Fyzikálního ústavu AV ČR. Studium kvantových stavů z pohledu jejich praktického využití pro strojové učení trvalo dva roky.

Profesoři Řídký a Hrabovský laureáty čestné Kopalovy přednášky

(převzato z fzu.cz)

Česká astronomická společnost ocenila klíčový přínos pracovníků Fyzikálního ústavu na české účasti v mezinárodním projektu Observatoř Pierra Augera v Argentině. Profesoři Jan Řídký a Miroslav Hrabovský proslovili v sobotu 30. listopadu čestnou přednášku věnovanou nejvýznamnějšímu světovému centru pro výzkum ultraenergetického kosmického záření. Slavnostní akt se uskutečnil v Planetáriu Praha.

Stránky