Odebírání fotonů z fotonových párů zvýší jejich neklasičnost

Skupina kvantové a nelineární optiky ve SLO UP a FZÚ AV ČR se dlouhodobě zabývá svazky fotonových párů (twin beams), které jsou už řadu let důležitým nástrojem kvantové optiky, protože vykazují kvantové korelace a kvantovou provázanost (entanglement). Za experimenty s provázanými fotony získali A. Aspect, J. Clauser a A. Zeilinger v roce 2022 Nobelovu cenu za fyziku.

Koherenční zrnitost pomáhá sledovat stres rostlin

Laboratoř koherenční zrnitosti ve Společné laboratoři optiky UP a FZÚ AV ČR vyvinula neinvazivní metodu pro sledování reakcí rostlin na vyvolaný stres. Koherenční zrnitost je jev, při kterém se matný (opticky drsný) povrch předmětu nasvítí koherentním laserovým svazkem a odražené světelné pole vykazuje typickou zrnitou strukturu způsobenou interferencí světla odraženého od různých míst předmětu.

Amaterasu: Extrémně energetická kosmická částice nejasného původu

Začátkem prosince proběhla médii zpráva o detekci částice kosmického záření s extrémně vysokou energií a nejasným původem. Na mikroskopickou částici je 39 Joulů skutečně hodně a v části vesmíru, odkud měla přiletět, není znám žádný zdroj takových vysokoenergetických částic. Dostala jméno japonské bohyně slunce Amaterasu.

Jelikož detekci částic kosmického záření se v rámci spolupráce na Observatoři Pierra Augera věnují i pracovníci Společné laboratoře optiky, přinášíme vám několik odkazů k této zprávě:

Revoluční teleskop FAST se před cestou do Argentiny bude testovat v Ondřejově

První ryze český fluorescenční teleskop zvládá odolat extrémním podmínkám pouště v Utahu i pampy v Argentině. Právě v areálu argentinské Observatoře Pierra Augera bude trojice teleskopů nové generace od roku 2025 měřit, odkud přilétají vysokoenergetické kosmické částice.

Stránky