Letní škola optiky 2024: srpnový bonus

V uplynulém týdnu proběhl ve Společné laboratoři optiky UP a FZÚ AV ČR druhý turnus Letní školy optiky, kterého se v době svých končících prázdnin zúčastnili dva aktivní středoškoláci z Hané.

Po tři dny nasávali znalosti v několika našich laboratořích: v laboratoři laserových technologií si vyzkoušeli řezání a sváření, další den byli přítomni plazmatickému magnetronovému naprašování nanovrstev a samozřejmě nemohlo chybět ani astronomické pozorování. Ve dne sledovali nejbližší hvězdu v okolí, naše Slunce, a to jednak ve spektrální čáře H-alfa, kde jsou vidět protuberance a klokotající povrch Slunce, jednak s pomocí Herschelova hranolu pozorovali sluneční skvrny. Celý experimentální cyklus byl zakončen skvělým nočním pozorováním Měsíce a planet Jupitera (a jeho měsíců), Saturnu, Marsu a dokonce i Neptunu. To vše bylo viditelné i přes masivní světelný smog města z výhodného prostředí terasy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Organizovat akce pro aktivní mládež, pro kterou nejsou přírodní vědy jen otravná školní povinnost, ale vášeň a možná i kariérní inspirace, je pro každého učitele ta největší radost.

Mgr. Jan Tomáštík Ph.D.

PS: Několik fotografií ze srpnové části Letní školy optiky 2024.