Letní škola částicové a astročásticové fyziky a kosmologie IDPASC poprvé v ČR

Špičkoví vyučující z 6 evropských zemí a Spojených států amerických se sešli ve Společné laboratoři optiky Univerzity Palackého v Olomouci a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, aby společně uspořádali v řadě již jedenáctou letní školu v rámci mezinárodní sítě IDPASC (International Doctorate Network in Particle Physics, Astrophysics and Cosmology). Na třicet doktorandů z celkem 6 zemí se v období 29.8.–7.9.2022 vzdělávalo v předmětech zahrnujících experimentální i teoretické aspekty širokého oboru fyziky s důrazem na propojení jednotlivých oblastí a souvislosti. Vyučujícími byli jak současní špičkoví teoretici tak i klíčové postavy předních mezinárodních experimentů IceCube Neutrino Observatory, Observatoře Pierra Augera, Cherenkov Telescope Array, Southern Wide-field Gamma-ray Observatory, v CERN a dalších projektů.

V rámci letní školy se konala i přednáška pro širokou veřejnost z názvem „Icefishing for neutrinos“, kterou přednesl prof. Francis Halzen z university ve Wisconsinu-Madisonu v USA, hlavní řešitel projektu IceCube Neutrino Observatory. Záznam přednášky je k dispozici zde. Rozhovor s prof. Halzenem je pak ke shlédnutí zde

Mezi další význačné přednášející letní školy patřil i Dr. Ralph Engel z Technologického institutu v Karlsruhe mluvčí observatoře Pierra Augera. Rozhovor o jeho cestě za fyzikou spršek kosmického záření je k dispozici tady. Letošní letní školy se zúčastnil i zakladatel IDPASC prof. Mario Pimenta, prezident portugalské Laboratoře pro experimentální částicovou fyziku. Rovněž v tomto případě si můžete poslechnout rozhovor

Fototoalbum ze školy je k nahlédnutí zde.