Novinky: Univerzita - Aktuality UP (duplicitní, vypnuto)

Přihlásit se k odběru zdroj Novinky: Univerzita - Aktuality UP (duplicitní, vypnuto) Novinky: Univerzita - Aktuality UP (duplicitní, vypnuto)
Online zpravodajství Univerzity Palackého v Olomouci
Aktualizace: 1 min 26 sek zpět

Univerzita Palackého udělila titul doctor honoris causa Jiřímu Pavlicovi

Pá, 22/11/2024 - 10:10

Novým čestným doktorem Univerzity Palackého se stal Jiří Pavlica, význačný hudebník, skladatel, houslista, zpěvák a muzikolog. Titul doctor honoris causa získal za mimořádné zásluhy a tvůrčí přínos v oblasti české a zejména moravské hudbě, také za šíření dobrého jména Univerzity Palackého, jejímž je absolventem.

Na návrh Vědecké rady Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) stvrzený Vědeckou radou Univerzity Palackého (UP) převzal v olomoucké Redutě titul doctor honoris causa význačný hudebník a skladatel Jiří Pavlica.

„Jiří Pavlica patří zcela jednoznačně k našim nejvýznamnějším absolventům, jejichž jména velmi rádi a s patřičnou hrdostí a úctou zmiňujeme. I když si své hudební vzdělání rozšiřoval dalším studiem na jiných vysokých školách, vždy se k olomoucké univerzitě hrdě hlásil. Díky tomu se také Univerzita Palackého pravidelně objevuje vedle jeho jména všude tam, kde se píše o jeho úspěších a jeho všestranném talentu, s nímž se prosadil u nás i ve světě. Vděčíme mu za to, že pomáhá pečovat o dobré jméno naší univerzity. V tomto ohledu má zcela neoddiskutovatelné zásluhy, za něž mu dnes s velkou radostí a hlubokou úctou mohu předat čestný titul doctor honoris causa,“ uvedl rektor UP Martin Procházka v sále olomoucké Reduty, v místech, kde se před téměř osmdesáti lety uskutečnil i slavnostní akt otevření obnovené univerzity.

Jiří Pavlica vystudoval brněnskou konzervatoř v oboru housle, teorii kultury se specializací na hudební vědu na Filozofické fakultě UP a skladbu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Bezprostředně před udělením čestného doktorátu představil laureáta děkan FF UP Jan Stejskal, který zdůraznil, že českou a zejména moravskou hudbu obohatil Jiří Pavlica výjimečným způsobem.

„Hudba provází lidská pokolení již tisíce let jako plnohodnotný a věrohodný svědek té či oné doby jako ta ušlechtilejší součást našeho lidství. Jsou to již stovky let, kdy jeden z teologů prohlásil, že hudba je jedním z nejkrásnějších a nejnádhernějších darů božích. Noty oživují slova. Hudba zahání duchu smutek, je nejlepší útěchou pro zarmoucené lidi, jí se srdce upokojí a osvěží. Jiří Pavlica je muž, jenž celý svůj život zasvětil oné útěše, občerstvování a upokojování srdcí. Jeho hudba zdůrazňuje nutnost vnímání světa v širších souvislostech filozofických i historických, bez nichž nelze budovat život současný,“ řekl děkan FF UP.

Jiří Pavlica je respektovaný hudební skladatel, muzikolog, zpěvák a houslista. Je také vedoucí osobností souboru Hradišťan, průkopník world music a znalec moravského folkloru. Jako spoludramaturg se podílí na Koncertech lidí dobré vůle na Velehradě. Zpočátku svou pozornost zaměřoval na moravský folklorní materiál, jenž nestudoval jen v regionálních souvislostech, ale i v historickém kontextu. Další jeho cesta se postupně rozšiřovala do nejrůznějších směrů, jak interpretačních, tak zejména autorských. 

Ve své děkovné řeči zmínil olomouckou filozofickou fakultu a její tehdejší akademiky, od Roberta Smetany přes Pavla Čotka, Vladimíra Hudce, Libora Melkuse, Stanislava Běhala, Janu Glogarovou až po Alenu Burešovou či Jana Vičara, a Olomouc jako ideální univerzitní město.

„Ocitl jsem se tehdy přímo v hudebním ráji, ale až později jsem si začal uvědomovat, že v tomto intenzivně prožívaném štěstí jsem byl obdařen mnoha zásadními impulzy pro celý můj další umělecký život. Jednou mi profesor Smetana odpověděl na moji otázku, jak by se dal charakterizovat rozdíl mezi lidovou a vážnou hudbou, památnou větou: ‚Rozdíl mezi krásnou, čistou a pravdivou písní a Dvořákovou Stabat Mater je hodina a půl‘. To mi otevřelo oči a možná tam někde byly začátky mého snažení o hudební dialogy a stavění mostů mezi různými hudebními žánry. Stejně tak mě zásadně směrovaly přednášky i z jiných oborových předmětů. Nastolily mi zásadní poznatek, že vzdělávání v životě nikdy nekončí,“ uvedl Jiří Pavlica s tím, že by se bez univerzitního vzdělání k tak velké šíři kontextů nedopracoval.

Jiří Pavlica je nositelem řady odborných ocenění. Jeho autorská tvorba osciluje mezi výrazovými prostředky různých hudebních žánrů, přičemž formální hudební linie v multižánrových přesazích jsou vždy naplněny hlubším sdělením. Kromě Hradišťanu, se kterým je spjat dodnes, stál u zrodu dalších hudebních formací, jako Salvia, Talant či Ad Lib Moravia, které mu umožňovaly vyzkoušet si nejrůznější experimenty, jež postupně přerůstaly do originálního hudebního crossoveru. O šíři jeho aktivit a schopnosti spojovat hudebníky v nejrůznějších projektech svědčí i spolupráce s řadou výtečných interpretů a souborů doma i v zahraničí. Významná je jeho kompoziční práce, ať již v oblasti scénické hudby nebo hudby artificiální, často s duchovním obsahem. Pozornost si zaslouží i jeho hudební vztah k poezii Jana Skácela.

Podle Jiřího Pavlici hudba lidem skutečně může přinášet jisté pohlazení, poznání i poselství. K těmto třem P přidává ještě pokoru k tradici, ke kořenům a k duchovnímu odkazu hudby, kterou předává dalším generacím.

„Velmi děkuji za poctu, které se mi dostalo a které si velmi vážím. Vnímám ji jako ocenění mého životního snažení přinášet lidem ona už zmíněná tři P a touhu dělat lidi šťastnými, protože šťastný je ten, kdo dělá šťastnými druhé. Pevně věřím, že jste šťastní se mnou,“ dodal v sále olomoucké Reduty laureát čestného doktorátu Univerzity Palackého.

Součástí programu slavnostního aktu bylo i jeho krátké hudební vystoupení. Bohatý kulturní zážitek ještě umocnila účast a hudební vstup dalšího významného absolventa UP Emila Viklického, známého jazzového pianisty a hudebního skladatele, jenž od Univerzity Palackého obdržel titul doctor honoris causa loni. Slavnostní událost doprovodil i smíšený komorní sbor UP Ateneo.

Univerzita Palackého udělila od roku 1990 čestný doktorát pěti desítkám vynikajících domácích i zahraničních osobností, které se v mezinárodním měřítku významně zasloužily o rozvoj vědy, kultury či se jiným způsobem zasadily o prospěch lidstva.

Cvičení Camp Peira? Podle účastníků jedna z nejcennějších zkušeností v rámci studia práv

Pá, 22/11/2024 - 08:00

Do vesnice bez varování vtrhla vojska nepřátelské armády. Postupně ji obsazují a s „pravidly“ války si hlavou nelámou. Ostře začal letošní ročník cvičení Camp Peira, které simulovalo mezinárodního ozbrojený konflikt. Již tradiční a v Evropě výjimečnou akci pořádalo Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při PF UP, Centrum migračního a uprchlického práva při PF UK a Armáda ČR.

I letos se třídenní cvičení konalo ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina. Aktivně se jej účastnilo hned několik útvarů Armády ČR, studenti olomoucké a pražské právnické fakulty, Univerzity obrany, delegát Mezinárodního výboru Červeného kříže a zástupkyně UNHCR Praha.

Camp Peira je organizován ve formátu simulation role play. „Letošní cvičení simulovalo situaci mezinárodního ozbrojeného konfliktu mezi fiktivními zeměmi, při níž se podařilo vytlačit okupující nepřátelskou armádu z vesnice spojeneckým vojskem a následně vojáci chránili tuto vesnici a její obyvatele před protiútoky a dalšími hrozbami,“ popsal základní scénář Martin Faix, vedoucí CIHOL. Součástí cvičení bylo i několik incidentů, kterým musely cvičící jednotky čelit. „Například nedovolený způsob vedení boje ze strany nepřátelské armády – lidské štíty, popravy, ošetřování raněných, správa a ochrana vesnice plné civilistů, příliv uprchlíků a osob s nejasným právním statusem, psychologické a informační operace, diverzní akce a sabotáž nebo osvobození rukojmích týmem speciálních sil,“ vyjmenoval Martin Faix.

Cvičení mělo kromě ostré fáze i následnou hodnotící fázi. „Její součástí byly kratší přednášky týkající se právních aspektů proběhlých operací, taktické vyhodnocení postupu cvičících jednotek nebo společná diskuse,“ doplnil za CIHOL Petr Stejskal, který se výrazně podílel na organizaci akce.

Studenti jako armádní právníci nebo převaděči uprchlíků

Mezi účastníky cvičení z řad studentů PF UP, byli jak nováčci, tak i početná skupina, která se zapojila opakovaně. „Na Camp Peira jsem se přihlásil poprvé, a to na základě ohlasů kolegů a přátel, kteří se zúčastnili předchozích ročníků. Mezinárodní humanitární právo je mi blízké, takže to pro mě byla jasná volba,“ řekl ke své motivaci Denis Skopal, student 5. ročníku magisterského programu Právo a právní věda. V terénu si vyzkoušel práci armádního právníka. „V prvních hodinách jsme měli možnost nastudovat si patřičné dokumenty, včetně Ženevských úmluv, a teprve ve večerních a nočních hodinách nás čekala opravdová akce. Byli jsme přiřazeni skutečným vojenským právníkům, se kterými jsme řešili simulované situace, včetně problematiky uprchlíků nebo válečných zajatců,“ popsal Denis Skopal. Za nejsilnější okamžik označil pomoc matce-uprchlici ze státu agresora, kdy bylo potřeba poskytnout lékařskou péči jejímu čerstvě narozenému dítěti.

Jeho spolužák z ročníku Matyáš Benešovský vyrazil na Camp Peira podruhé. „Není příliš možností, jak si osahat mezinárodní humanitární právo v praxi. Tohle cvičení je skvělé a výjimečné. Letos bylo ještě intenzivnější než vloni,“ zhodnotil Matyáš Benešovský, který měl tentokrát roli informátora v obsazené vesnici. Při hodnocení letošního ročníku vyzdvihl následné odborné diskuze. „Není překvapením, že vojenské a právnické myšlení je do jisté míry odlišné a při debriefu se to projevovalo. Diskuze byly pro mě velmi zajímavé a přínosné.“ Matyáš Benešovský prozradil, že účast na loňském ročníku jej motivovala ke vstupu do aktivních záloh Armády ČR. „Z debat vedených cestou zpět ze cvičení si troufám odhadnout, že příští rok bude na právnické fakultě několik nových příslušníků aktivních záloh,“ dodal.

Mezi účastníky byli i absolventi olomoucké fakulty. „Mou motivací byla chuť být znovu aspoň na chvíli blízko problematice mezinárodního humanitárního práva a zvědavost, kam se cvičení posunulo,“ řekl trojnásobný účastník Camp Peira, který si nepřál uvést jméno. Přidělena mu byla role převaděče skupiny uprchlíků, který je sám vzhledem ke svému politickému přesvědčení uprchlík. „Vyzkoušel jsem si, jaké to je být násilím vyhnán, následně prosit o ochranu a ve finále být za své domnělé dobré skutky právně postižen,“ popsal absolvent.  

Z každého ročníku Campu Peira si odvezl hlubší utvrzení, že ke skutečnému bránění porušování práva je nutné správné rozhodování na místě, kde k porušování může docházet, nikoli ex post u soudu. „Také si pamatuji pocit naprosté bezmoci, kdy vím, že existuje právní norma, která mě chrání, ale nejsem schopný si svůj nárok nikterak prosadit vůči vojáku se zbraní, který fakticky ovládá situaci. Tahle zkušenost mi dala úplně jiný náhled na fungování právních mechanismů a osobně to považuji za jednu z nejcennějších zkušeností, kterou jsem během studia nabyl,“ dodal a ocenil scénář cvičení. „Líbilo se mi, jak zrcadlil aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, ač samozřejmě ve fiktivních kulisách.“

Workshop propojil mladé právní vědce z Olomouce a z Vídně

Čt, 21/11/2024 - 11:00

V polovině listopadu se uskutečnil mezinárodní workshop s názvem Law's Response to the Challenges of Digital Transformation. Odborné setkání bylo výstupem projektu v rámci programu AKTION ČR-Rakousko, který realizuje Právnická fakulta UP společně s Institutem pro evropské, mezinárodní a komparativní právo Vídeňské univerzity.

Hlavním řešitelem projektu je na PF UP Václav Stehlík, děkan fakulty. Jako odborný garant projektu pak působí Ondrej Hamuľák; oba z katedry mezinárodního a evropského práva. Spolu s nimi reprezentovali fakultu na workshopu další tři vědečtí pracovníci – Josef Andraško, Matúš Mesarčík a Tomáš Gábriš.  Z Vídně dorazil akademik Thomas Jaeger.

Dvoudenního setkání, které se konalo ve Valticích, se zúčastnili vybraní studenti, kteří prezentovali svou výzkumnou činnost v rámci daného tématu. Sedm studentů přijelo z Vídeňské univerzity, jedenáct z olomoucké. Jednu z problematik svého výzkumu představila účastníkům například Daniela Hanousek, studentka 1. ročníku nového doktorského programu Law and Digital Technologies na PF UP. „Moje prezentace se snažila objasnit, zda právní předpisy v EU dostatečně regulují požadavek transparentnosti při AI systémech využívaných v náborovém procesu zaměstnanců. Zaměřila jsem se na to, zda právní předpisy poskytují uchazečům o práci dostatečné informace ohledně AI systémů využívaných při náboru a souvisejících rizicích,“ popsala doktorandka.

Její hlavní motivací k účasti byla možnost potkat se se zahraničními kolegy. A ta se vrchovatě naplnila. „Nejvíce mě těší, že jsem během workshopu navázala kontakt se studentem z Vídně, který má velmi podobný výzkum jako já. Věřím, že zůstaneme v kontaktu. Možná v budoucnu navážeme spolupráci a vyměníme si poznatky. Navíc jsem si tam rozšířila obzory o nová témata,“ zhodnotila akci Daniela Hanousek s tím, že si velmi cení zpětné vazby od přítomných odborníků na svůj výzkum.

Výstupem projektu je vedle workshopu rovněž navázání spolupráce obou univerzit v akademické i projektové činnosti. „Jsem velmi rád, že se po více než roční pečlivé grantové i obsahové přípravě podařilo workshop realizovat. Vídeňská univerzita je pro naši katedru v tomto ohledu novým partnerem, o to víc mě těší, že byl všemi zúčastněnými workshop hodnoceno velmi kladně. Na místě jsme se s rakouskými partnery dohodli, že workshop zopakujeme i v příštím roce,“ dodal Václav Stehlík.

Geografického semináře se zúčastnilo více než 130 odborníků

Čt, 21/11/2024 - 08:00

Odborný pracovní seminář na téma Velká revize RVP – GEOGRAFIE uspořádala v aule přírodovědecké fakulty katedra geografie společně s Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI). Hlavním hostem semináře byl garant geografického vzdělávání NPI Matěj Vrhel, který představil novou koncepci školní geografie a strukturu rámcových vzdělávacích programů (RVP).

„Akce vzbudila značný zájem mezi studenty, vysokoškolskými pedagogy i učiteli geografie. Měli jsme více než 130 registrovaných účastníků. Velká revize je významnou změnou, diskuse probíhají již dlouhou dobu a proces není jednoduchý. Kromě Matěje Vrhela se semináře zúčastnil také Jiří Šmída z Technické univerzity Liberec, který se podílí na revizi v oblasti digitálních kompetencí,“ uvedla garantka studijních programů zaměřených na vzdělávání budoucích učitelů geografie na středních a základních školách na přírodovědecké fakultě Irena Smolová.

V průběhu semináře byla představena již čtvrtá verze revize RVP geografie. „Matěj Vrhel se zaměřil na prezentaci koncepce školní geografie, strukturu rámcových vzdělávacích programů a postavení geografie v něm. Hlavním cílem revidovaného RVP je vytvořit podmínky, aby se žáci naučili geograficky myslet, efektivně využívat geografické myšlení při poznávání reality a aktivně a zodpovědně jednat v prostoru. Důraz je kladen na porozumění příčinám a důsledkům prostorového uspořádání přírodních i společenských procesů, schopnost kriticky pracovat s informacemi a uvědomění si vlastní role v propojeném světě s ohledem na udržitelnost života na Zemi,“ doplnila Irena Smolová z katedry geografie.

Dusíkem dopovaný grafen může sloužit jako Popelka pro oddělování vzácných plynů

St, 20/11/2024 - 15:00

Výzkumný tým z CATRIN Univerzity Palackého a VŠB-Technické univerzity Ostrava přišel ve spolupráci s kolegy z americké Pacific Northwest National Laboratory a indického Institute of Technology Jammu s novým řešením pro oddělování vzácných plynů v podobě dvourozměrných dusíkem dopovaných grafenových materiálů. Ty mají potenciál snížit náklady na produkci vzácných plynů, čímž by mohly revolučně změnit průmyslové procesy. Navíc otevírají nové možnosti pro využití v medicíně, například při skladování a transportu terapeutických plynů. Práci publikoval časopis Small.

„Integrovat dusík velmi přesně do struktury grafenu jsme dokázali díky dlouhodobým zkušenostem s 2D chemií fluorografenu v CATRIN. Materiály získaly touto úpravou unikátní vlastnosti, včetně ‚nano-kanálů‘ a zabudování atomů dusíku do struktury grafenu v různých poměrech, které výrazně zvyšují schopnost separovat xenon od kryptonu,“ uvedla jedna z autorek článku Veronika Šedajová.

Teoretické výpočty provedené na superpočítači KAROLINA v Ostravě a experimenty z amerických a indických laboratoří ukázaly, že tyto materiály mají až o 50 procent vyšší selektivitu pro xenon ve srovnání s kryptonem. Tento jev je způsoben silnějšími nekovalentními interakcemi mezi xenonem a dusíkem v grafenové mřížce, což umožňuje lepší adsorpci vzácných plynů a tím i jejich oddělování. Kromě toho byly syntetizovány i další varianty dusíkem dopovaného grafenu s použitím ekologicky šetrného rozpouštědla, které umožnilo další ladění vlastností materiálů.

Vzácné plyny jako xenon a krypton hrají klíčovou roli v mnoha moderních technologiích, například v lékařské diagnostice, výrobě polovodičů nebo vesmírném průmyslu. Xenon je však extrémně vzácný, tvoří pouhých 0,08 ppm v atmosféře a jeho získávání je energeticky i finančně náročné. Současné metody, jako kryogenní destilace vzduchu, jsou velmi neefektivní, a proto vědci intenzivně hledají nové způsoby, jak tyto vzácné plyny efektivně oddělovat.

„Tento výzkum potvrzuje, že moderní materiálová chemie může být klíčem k řešení globálních výzev, jako je efektivní využívání vzácných zdrojů, a zároveň přispět k udržitelnému rozvoji průmyslu i vědy. Ostatně jeden z použitých dusíkem dopovaných derivátů grafenu má již nyní své uplatnění v řadě jiných oblastí, například pro ukládání elektrické energie v superkondenzátorech,“ doplnil další z autorů článku a vedoucí CATRIN-RCPTM Michal Otyepka.

Absolventka přírodovědecké fakulty Eliška Zgarbová získala prestižní cenu ministerstva školství

St, 20/11/2024 - 12:00

Cenu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy získala absolventka přírodovědecké fakulty Eliška Zgarbová. Cenu MŠMT převzala od ministra Mikuláše Beka a vrchní ředitelky sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radky Wildové v Lichtenštejnském paláci v Praze. Celkem bylo oceněno deset laureátů.

„Když jsem se dozvěděla, že mě Univerzita Palackého nominovala na tuto cenu, byla jsem velmi hrdá, že mohu reprezentovat univerzitu s více než dvaceti tisíci studenty. To, že mě vybrala komise ministerstva školství, pak bylo nepředstavitelné. Je to taková krásná tečka za mým studiem, pomyslná třešnička na dortu. Nesmírně si ocenění vážím. Chtěla bych touto cestou poděkovat mému školiteli Radimu Vrzalovi z katedry buněčné biologie a genetiky, který měl nesmírnou zásluhu na formování mé vědecké kariéry. Je to člověk s obrovským zápalem pro vědu, který dokáže přenést na studenty a motivovat je. To, jakým způsobem nahlížím na vědu, sepisuji články a jak pracuji v laboratoři, je jeho zásluha. Děkuji také Nadačnímu fondu UP za podporu a nominaci, která od nich vzešla,“ uvedla Eliška Zgarbová.

„Jako koordinátorka Nadačního fondu UP jsem měla tu čest se s Eliškou blíže seznámit a sledovat její mimořádné zapojení do výzkumných, vzdělávacích i popularizačních aktivit. Eliška se stala stipendistkou fondu v roce 2023. Absolvovala vědecko-výzkumnou stáž v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, kde díky finanční podpoře fondu mohla realizovat svůj projekt zaměřený na studium technologie organoidů v oblasti výzkumu Crohnovy choroby. Při realizaci projektu se nad rámec povinností angažovala v rozvojových a vzdělávacích aktivitách, které nabízíme v rámci programu Talentovaný Palacký na naší univerzitě. Eliška se mimo své akademické působení významně zapojuje do neziskového sektoru, především prostřednictvím skautingu, kde působí jako vedoucí oddílu a organizátorka dobrovolnických aktivit. Její dlouhodobé zapojení do pomoci v době pandemie covidu-19 a po ruské invazi na Ukrajinu dokládá její silný smysl pro odpovědnost a sociální angažovanost. Bylo radost ji provázet a věřím, že si tuto prestižní cenu zaslouží a že její budoucí kariéra bude nadále přinášet významné výsledky nejen pro vědeckou komunitu,“ řekla Katrin Stark.

Cena ministerstva se uděluje vynikajícím studentům nebo absolventům bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádné výsledky ve studiu nebo ve vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké nebo další tvůrčí činnosti související se studiem v daném studijním programu. Dále je tato cena udělována studentovi nebo absolventovi za mimořádný čin prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost. Návrhy na udělení ceny mohou ministerstvu zasílat rektoři vysokých škol.

Eliška Zgarbová na přírodovědecké fakultě nejprve studovala obor Biotechnologie a genové inženýrství, v doktorském programu se věnovala molekulární a buněčné biologii, konkrétně vlivu derivátu na aktivity Aryl uhlovodíkového receptoru (AhR) v prostatických liniích. V roce 2023 se stala celkovou vítězkou jubilejního dvacátého ročníku Studentské vědecké soutěže O cenu děkana na přírodovědecké fakultě, v roce 2024 získala třetí místo ve stand-upové vědecké soutěži FameLab (psali jsme zde).

„Eliška disponuje vynikajícími profesionálními i osobními vlastnostmi, jako jsou pracovitost, spolehlivost či svědomitost. Její ochota komukoliv a kdykoliv pomoci vedla k tomu, že měla vždy vřelé vztahy se členy katedry i se studenty. Jsem velmi vděčný, že jsem ji mohl vést a spolupracovat s ní, a doufám, že svůj stále ještě skrytý potenciál bude i nadále rozvíjet,“ doplnil Radim Vrzal z katedry buněčné biologie a genetiky.

Kvesturu UP povede od prosince Josef Suchánek

St, 20/11/2024 - 08:20

K výměně na jedné z nejvyšších úřednických pozic dochází v těchto dnech na Univerzitě Palackého. Dosavadní kvestorku Petru Jungovou vystřídá ve funkci Josef Suchánek. V čele kvestury bude mít na starosti hospodaření a vnitřní správu univerzity.

„Požádal jsem dosavadní kvestorku Petru Jungovou, aby se podílela na stabilizaci úseku veřejných zakázek. Zároveň jí děkuji za dosavadní práci pro univerzitu. Jsem rád, že Josef Suchánek přijal mou nabídku na vedení úseku kvestury. Očekávám od něj manažerské řízení agendy a posílení postavení naší univerzity nejen v regionu, ale i na národní úrovni. Věřím, že ve prospěch UP využije své bohaté zkušenosti a kontakty, které získal během svého profesního působení a zejména pak ve vedení Olomouckého kraje,“ podotkl rektor UP Martin Procházka.

Na univerzitu přišel Josef Suchánek před devíti lety, kdy se stal ředitelem Správy kolejí a menz UP. Dříve působil v managementu nadnárodního velkoobchodního řetězce, své působení na univerzitě přerušil v posledních čtyřech letech, kdy vykonával funkci hejtmana Olomouckého kraje. Do čela SKM se vrátil před necelým měsícem. 

„Důvěry pana rektora si velmi vážím. Je to pro mě čest a zároveň výzva zejména proto, že do nové role vstupuji před koncem účetního období, které v takto velké veřejné instituci nebývá snadné. Mohu ale nabídnout své dřívější zkušenosti s řízením jednotek obchodní společnosti, z vedení velké univerzitní součásti i z řízení kraje, na všech těchto místech šlo vedle managementu také o finanční řízení. Každá z těchto pozic měla svá specifika, mnohé jsem se naučil a budu se tedy snažit tyto své znalosti uplatnit i v oblasti finančního řízení univerzity. Těším se na to a přebírám kvesturu s respektem a pokorou,“ uvedl Josef Suchánek.

Rektor Martin Procházka pověří Josefa Suchánka řízením ekonomické a správní agendy od začátku letošního prosince, výběrové řízení na pozici kvestorky či kvestora UP pak proběhne v první čtvrtině příštího kalendářního roku.

 

Obhájeno. I letos jsou nejtvrdší akademické hasičky z UP

Út, 19/11/2024 - 15:35

Kompletní sbírku cenných kovů posbírali reprezentanti UP na letošním otevřeném akademickém mistrovství ČR v TFA, tedy v nejnáročnějších disciplínách požárního sportu. Ženská štafeta obhájila svůj loňský triumf, když zvítězila s téměř minutovým náskokem před druhou čtveřicí v pořadí. Mezi tři nejlepší týmy se probojovala také mužská štafeta a do Olomouce putovalo i jedno z individuálních ocenění.

„Máme neskutečnou radost, že se to znovu povedlo. Samozřejmě, že jsme chtěly obhájit a znovu ukázat, že se s námi musí počítat. Věděly jsme, že na to máme, ale nikdy nevíte, co se může pokazit,“ řekla jedna ze členek zlaté ženské štafety Petra Hejníčková, studentka ochrany obyvatelstva na FTK. Závodní čtveřici dále tvořila Klára Katrušáková (PdF) a Nikola Motlíčková (FZV), které se podílely i na loňském úspěchu, a Vendula Eliášová (FTK).

„Tím, že se závod kvůli povodním posunul až do půlky listopadu, byl o poznání těžší. Celý den byly jen zhruba tři stupně nad nulou, takže tělo rychle tuhlo, včetně mrznoucích konečků prstů, které ale při plnění úkolů potřebujete,“ prozradila Petra Hejníčková s tím, že měly dobře sestavený tým a konkurence byla srovnatelná s loňskem. „Úvodní technický úsek s taháním a motáním hadic absolvovala Klárka, která se tomu věnuje celý rok, silovou část s hammerboxem či transportem 80kilové figuríny jsem si vzala na starost já, posiluju. Nikča se nebojí výšek a leze jako pavouk, takže třetí úsek se stavěním žebříku a vytažením závaží na lešení byl její. Do 13. patra na závěr vyběhla Vendy, která pravidelně běhá. Vyhrály jsme o 51 sekund,“ přiblížila.

Zastoupení měla Univerzita Palackého oproti dřívějšku také v mužských štafetách. Sestava ve složení Petr Zámečník (FTK), Tobiáš Branc (FZV), Marek Koutný (FZV) a Filip Pírek (FTK) se poprvé viděla krátce před závodem, a i když spolu neměli žádný trénink, obsadili třetí místo.

Klára Katrušáková se věnuje nejen požárnímu sportu, ale i hudba, jak jste se již dříve mohli dočíst zde.

Tři z olomouckých reprezentantů závody absolvovali i individuálně. Nejlépe si vedla Klára Katrušáková, která mezi ženami skončila druhá. „Musím říci, že jsem opravdu moc spokojená, protože se mi v Ostravě na individuálu nikdy moc nedařilo – a konečně jsem tu smůlu prolomila. Na první místo mi chybělo asi 17 sekund. Myslím, že jsem nejvíc ztratila na druhém úseku u tahání figuríny a na třetím úseku na karabině, která se zapíná při výstupu na lešení. S vítězkou jsme jinak byly docela vyrovnané, však jsem letos trénovala hlavně motání hadic a běhala do schodů,“ zhodnotila studentka muzikoterapie.

V mužích pak Tobiáš Branc zaběhl osmý nejlepší čas a Marek Koutný se umístil hned za ním, na deváté příčce. „Vytvořili jsme skvělou hasičskou UP rodinu, která se navzájem podporovala, co to šlo, a na konci dne jsme se pak společně radovali ze všech medailí a pohárů, co jsme získali,“ dodala Petra Hejníčková k atmosféře na závodech. 

Otevřené akademické mistrovství ČR v TFA (zkratka z anglického Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije) se konalo v areálu vysokoškolských kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, zúčastnilo se jej 101 studentů ze tří desítek vysokých, vyšších odborných a středních škol. Více o závodech zde.

V prostorách VŠB-TU Ostrava se o několik dní dříve uskutečnila soutěž Studentský železný hasič, kde také bodovali zástupci UP. Petra Hejníčková a Tobiáš Branc ve svých kategoriích získali bronzovou medaili. „Tady jsem ‚bednu‘ upřímně úplně nečekala, ale doufala jsem alespoň v TOP5. Se závodem jsem totiž vůbec nebyla spokojená a neběželo se mi vůbec dobře. Raději běhám týmové disciplíny, kde se můžeme všechny podpořit a společně pak brečet nebo se radovat,“ uvedla Petra Hejníčková k individuálnímu závodu.

„Studentkám a studentům, kteří UP na soutěžích reprezentovali, moc blahopřeji. Jsou to opravdu velké úspěchy, zvlášť bereme-li v potaz, že studenti nemají možnost na univerzitě tyto disciplíny pravidelně trénovat. Pro mě je to velká motivace pokračovat v kurzu požárního sportu, který jsme letos poprvé uskutečnili, rozvíjet ho a také zvažovat založení univerzitního klubu požárního sportu,“ pogratulovala úspěšným hasičkám a hasičům z UP Olga Halásová, která v rámci studia ochrany obyvatelstva na FTK na jaře uspořádala kurz zaměřený nejen na požární sport, ale i požární ochranu (psali jsme zde). 

Senát Filozofické fakulty UP vzal na vědomí zprávy o činnosti a hospodaření za předchozí rok

Út, 19/11/2024 - 11:00

Akademický senát Filozofické fakulty Univerzity Palackého vzal na vědomí Výroční zprávy o činnosti a hospodaření FF UP za rok 2023. Souhlasně se vyjádřil také ke změně ve složení fakultní vědecké rady. 

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filozofické fakulty UP za rok 2023 se stala jedním z hlavních témat listopadového jednání Akademického senátu FF UP. Příslušné dokumenty představil děkan Jan Stejskal, který ve své krátké řeči připomněl úsporná opatření, jimž fakulta s ohledem na vyšší ceny energií čelila v uplynulém období. Po diskuzi přijal AS FF UP dvě usnesení, z nichž vyplývá, že oba dokumenty senátoři a senátorky projednali a po zapracování pozměňovacích návrhů obsahové povahy vzali na vědomí.   

V další části jednání se senát FF UP věnoval změně ve složení Vědecké rady Filozofické fakulty Univerzity Palackého. S odkazem na velkou pracovní vytíženost profesora Tomáše Lebedy (katedra politologie a evropských studií) coby ředitele odboru vnitřní politiky Kanceláře prezidenta republiky přijal děkan fakulty Jan Stejskal návrh této katedry, aby se členem VR FF UP stal místo Tomáše Lebedy jeho kolega z katedry profesor Pavel Šaradín. Oba jmenovaní akademici jsou se situací seznámení a s návrhem souhlasí. Akademický senát FF UP i tento předložený návrh schválil.

Během posledního jednání tohoto kalendářního roku se senát FF UP v diskuzi dále věnoval změnám v Organizačním řádu a Statutu FF UP či činnosti Centra jazykového vzdělávání. Více o AS FF UP zde.

Přírodovědecká fakulta pořádá vánoční sbírku pro děti z Klokánku

Út, 19/11/2024 - 08:17

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého opět pod záštitou děkana Martina Kubaly organizuje vánoční sbírku Příroda dětem z Klokánku, jejíž výtěžek bude použit ve prospěch dětí z Fondu ohrožených dětí. Finančním darem mohou zaměstnanci i studenti přispět ode dneška do 13. prosince 2024, a to na transparentní účet 2501674563/2010 s poznámkou Příroda dětem.

„I vaše malá finanční pomoc může přinést radost dětem, které čelí  těžkým životním situacím. Ať už kvůli týrání, zneužívání nebo nemožnosti péče ze strany rodičů. I když jim nemůžeme nahradit rodinu, můžeme jim pomoci pořídit nové čisté oblečení, obuv, školní, výtvarné či sportovní potřeby. Díky vašim příspěvkům budou moci také jet na výlet, účastnit se oblíbených kroužků nebo najít pod vánočním stromečkem dárek, o kterém sní,“ uvedla koordinátorka sbírky Martina Oulehlová z katedry botaniky.

Pro zaslání jakéhokoli finančního příspěvku lze využít transparentní účet nebo QR kód. V loňském roce se podařilo vybrat rekordních 67.657 korun. „Vaší podpory si nesmírně vážím. Jsem hrdá na všechny zaměstnance a studenty přírodovědecké fakulty, kteří i v této náročné době neváhají pomoci a poskytují potřebnou podporu dětem z Klokánku,“ doplnila Martina Ouhlehlová.

Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je nabídnout dětem přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny, nebo dokud není situace vyřešená.

Oslavy listopadových událostí byly ve znamení připomínky Josefa Jařaba

Po, 18/11/2024 - 11:10

Výstava, uvedení knihy, autentické filmové záběry, přejmenování studentské koleje či například odhalení pamětní desky na rektorátu UP. Spojovníkem všech těchto událostí je první rektor UP po roce 1989 Josef Jařab. Především jeho připomínce se věnovaly oslavy výročí 17. listopadu na Univerzitě Palackého.

Univerzita Palackého si připomněla pětatřicet let, které uplynuly od pádu komunistického režimu v tehdejší Československé socialistické republice. S revolučními událostmi na UP se mohli zájemci seznámit prostřednictvím informačních panelů s fotografiemi, jež byly rozmístěny v prostorách filozofické fakulty, připomněli si je také účastníci studentské mše v kostele Panny Marie Sněžné. K poctě prvního porevolučního rektora UP pak došlo při sobotním slavnostním přejmenování studentské koleje Šmeralova na kolej Josefa Jařaba. Reliéf s podobiznou jedné z nejvýraznějších postav listopadové revoluce a polistopadové éry na UP byl v tentýž den odhalen na nedaleké olomoucké náplavce a bronzová pamětní deska ozdobila také budovu rektorátu Univerzity Palackého. Je umístěna nad schodištěm naproti reliéfu filozofa a prvního rektora obnovené olomoucké univerzity J. L. Fischera.

„V prostorách rektorátu si nyní připomínáme dvě nejvýznamnější osobnosti novodobé historie naší univerzity. Josefa Ludvíka Fischera, prvního rektora poválečné obnovené univerzity, a nyní přibyl i reliéf Josefa Jařaba, prvního svobodně zvoleného rektora po listopadu 1989. Já sám jsem se s ním poprvé setkal právě jako student během sametové revoluce a později ještě mnohokrát. Byl a stále je pro naši akademickou obec velkou inspirací,“ uvedl při odhalení plastiky Martin Procházka, rektor UP. Na náplavce i v budově rektorátu UP je dílo olomouckého výtvarníka Radomíra Surmy trvalou připomínkou skvělého člověka a zastánce vysokých morálních hodnot.

Poděkování za svobodu zaznělo i při nedělní mši v katedrále sv. Václava, kterou sloužil Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. V odpoledních hodinách pak v téměř zaplněné aule FF UP byla uvedena kniha Můj přítel Josef Jařab, v níž na jednu z nejvýraznějších osobností novodobé historie UP, emeritního rektora, profesora anglické a americké literatury, literárního historika a politika vzpomínají jeho přátelé. Vzpomínky, příběhy a anekdoty přátel Josefa Jařaba shromáždila jeho životní partnerka Ingeborg Fialová, která též sebrané texty chronologicky a tematicky seřadila a doplnila osobními komentáři.

„Sborník Můj přítel Josef Jařab není odbornou či oslavnou monografií o životě a díle Josefa Jařaba, univerzitního Mistra, mezinárodně uznávaného amerikanisty, rektora, politika, senátora. Věřím, že ta teprve zpracována bude. Tento sborník vznikl jako moje veskrze privátní aktivita, která mě napadla ve chvíli, kdy mi připadalo těžké, ba těžko snesitelné vzpomínat na Josefa jen sama ve smutku opuštěných pokojů, pracoven, kuchyní, zahrad a ulic, kde jsme dřív bývali spolu, spokojení, šťastní, obklopení velkou rodinou a přáteli a s pocitem, že nás má Pán Bůh rád. V létě 2023 jsem tedy požádala přátele Josefa Jařaba, aby mi to moje vzpomínání ulehčili tím, že mi napíšou pár řádků, nějakou historku, příběh, anekdotu, aniž jsem dopředu věděla, co s takto vzniklým souborem textů provedu,“ uvedla editorka knihy Ingeborg Fialová. Vzpomínky přátel, spolužáků, kolegů a zejména Jařabových žáků, z nichž jako leitmotiv vyvstávaly nejvýraznější a stálé rysy jeho osobnosti, tedy moudrost, noblesa, smysl pro humor a laskavá vstřícnost, ji pak ponoukaly k tomu, aby s nimi srovnávala vzpomínky vlastní.

„Postupem času tak vznikl relativně soudržný text, o němž jsem usoudila, že přes svou mezerovitost, subjektivnost, ba někdy až intimnost snese publikování. Jsem vděčná rektorovi UP Martinu Procházkovi, že publikaci doporučil k vydání v edici Paměť UP, kancléři Martinu Tomáškovi za revizi a redakci textu, lidem z Vydavatelství UP, zejména paní Hátě Kresinger-Komňacké, že z houfu písmen a vět vytvořili knížku krásnou i na pohled. Pro mě osobně sborník svůj účel, vzpomenout na Josefa Jařaba a společným vzpomínáním si vzájemně ulehčit ve smutku, splnil. Doufám, že se bude líbit i jemu,“ dodala germanistka Ingeborg Fialová.

Kniha Můj přítel Josef Jařab vyšla v edici Paměť UP. Stala se tak součástí řady, jejímž cílem je doplnit obraz rozvoje Univerzity Palackého o nezastupitelné, byť subjektivní svědectví těch, kteří z vnitřní potřeby nebo z vnějšího popudu sepsali paměti související s jejich působením na olomoucké univerzitě. Vydalo ji Vydavatelství UP.

Slavnostní událostí provázel v aule FF UP moderátor a spisovatel David Hrbek, jenž do debaty a vzpomínání o Josefu Jařabovi zapojil nejen Ingeborg Fialovou, ale i jeho kolegy z katedry anglistiky a amerikanistiky Davida Livingstona a Michala Peprníka. Během uvedení publikace z ní četli několik ukázek i herci Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová a Vladimír Hrabal. Ještě předtím, než byly v prostorách FF UP promítány autentické filmové záběry Zdeňka Zukala zachycující olomoucké události roku 1989, vzpomněli na prvního polistopadového rektora Univerzity Palackého také rektor UP Martin Procházka, ředitel Vydavatelství UP Aleš Prstek i člen tehdejšího studentského stávkového výboru Martin Štajner. Právě ten v závěru slavnosti propůjčil Ingeborg Fialové řád, jímž ji zavázal, aby jméno Josefa Jařaba nadále udržovala ve veřejné paměti.

„Před pěti lety jsme uvedené ocenění udělovali našim nejvýznamnějším pomocníkům z řad zaměstnanců Univerzity Palackého, kteří nám, stávkujícím studentům, velmi statečně pomáhali v prvních dnech revoluce v roce 1989, a to bez ohledu na to, jak velké riziko by pro ně případný neúspěch mohl znamenat. Ingeborg Fialová tady v době revoluce nebyla a řád ji nyní propůjčujeme se závazkem, že odkaz profesora Josefa Jařaba bude opečovávat. Zavazujeme ji tím, že se bude snažit o to, aby jméno Josefa Jařaba zůstalo mezi námi,“ uvedl Martin Štajner.

Během výročních oslav listopadových událostí mohli lidé zhlédnout i filmovou novinku Vlny režiséra Jiřího Mádla, kterou do programu oslav nabídl FFest, festival Filozofické fakulty UP. Členská základna studentského stávkového výboru UP z roku 1989 pak uspořádala v Jazz Tibet Clubu setkání bývalých studentů, zaměstnanců univerzity i Olomoučanů, jež se podíleli na revolučním dění, a i všech dalších lidí, kteří si váží odkazu 17. listopadu. K Mezinárodnímu dni studentstva připravila UP i Hospodský kvíz.

Několikadenní výroční vzpomínku na sametovou revoluci doplnil lampionový průvod, který se za doprovodu Vojenské hudby Olomouc vydal z náměstí Republiky k budově Právnické fakulty UP, někdejšímu sídlu komunistické strany. U tamního památníku bojovníků za svobodu a demokracii se pak uskutečnil pietní akt, během nějž vystoupili s projevy jak zástupci kraje, města, tak univerzity. Za bohaté účasti veřejnosti ještě před plánovaným ohňostrojem vzpomněli na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva rektor Martin Procházka a členové Akademického senátu UP v čele s jeho předsedkyní Irenou Smolovou.

Před shromážděním vystoupila studentská senátorka Kateřina Kaprálová, podle které ani dnešním studentům není lhostné usilování o svobodu a demokracii stejně jako jejich předchůdcům v roce 1939 a 1989. „I mezi námi jsou tací, kteří jsou za svobodu ochotni bojovat bez ohledu na následky," uvedla a připomenula studenta Právnické fakulty UP Vasyla Kapusteje, jenž před nedávnem získal Cenu Jana Opletala za pomoc Ukrajině. 

Na organizaci oslav se kromě Univerzity Palackého podíleli členové tehdejšího studentského stávkového výboru, část programu se uskutečnila ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc.

Fakulta tělesné kultury se podílí na významných evropských projektech, řešitele hostila v Olomouci

Po, 18/11/2024 - 08:00

Fakulta tělesné kultury hostila setkání dvou mezinárodních projektů realizovaných pod hlavičkou evropské iniciativy COST – European Cooperation in Science and Technology, na nichž se nemalou měrou podílí. Závěrečným meetingem se v Olomouci završil projekt DE-PASS zaměřený na determinanty chování spojeného s pohybovou aktivitou, zároveň probírali úkoly splněné i budoucí řešitelé projektu PhysAgeNet, který se věnuje pohybové aktivitě starší generace.

Podle Jany Pelclové, profesorky Institutu aktivního životního stylu FTK UP zapojené do obou zmíněných projektů, má iniciativa COST pro fakultu velký význam. „Tyto projekty jsou pro nás zásadní zejména kvůli podpoře mezinárodní multidisciplinární spolupráce, která směřuje k dalším možným projektům i na té nejvyšší úrovni a kromě jiného zahrnuje i široké možnosti zapojení mladých výzkumníků. Zároveň se tím zvyšuje mezinárodní prestiž a obecné povědomí o fakultě a jejích vědeckých pracovištích,“ přiblížila.

Na projektu Determinants of Physical Activities in Settings (DE-PASS) pracovali partneři ze tří desítek zemí, mimo jiné i Izraele či Turecka, hlavní řešitel Ciaran MacDonncha působí na irské University of Limerick. Stěžejními výstupy jsou konsensuální stanovisko Definice determinantů chování spojeného s pohybovou aktivitou, které sjednocuje terminologii a přístupy mezi odborníky, dále vyvinuté speciální dotazníky pro děti a rodiče a vícejazyčný online toolkit pro měření determinantů pohybové aktivity, který je dostupný pro výzkumníky a odborníky po celé Evropě. Proběhl také harmonizovaný sběr dat u 400 rodin v deseti zemích.

Na vytvoření konsensuálního stanoviska, které aktuálně prochází recenzním řízením v prestižním časopisu International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, se významně jako jeden z hlavních autorů podílel Jan Dygrýn z FTK UP. „Společně s kolegy z fakulty jsme se také zapojili do proof of concept studie, která měla za cíl prokázat, že je možné harmonizovat budoucí evropský průřezový a případně i longitudinální sběr dat zahrnující přístrojové měření chování spojeného s pohybovou aktivitou a souvisejících determinantů a že lze dosáhnout následného propojení a integrace databází,“ dodala Jana Pelclová.



Organizátoři závěrečného setkání projektu DE-PASS z FTK, zleva: Jan Vindiš, Itai Har-Nir, Paulína Jašková, Jana Pelclová, Jan Dygrýn, Hana Anna Šišková a Michal Vorlíček.

FTK se také úspěšně zhostila zorganizování závěrečného setkání projektu. Do Pevnosti poznání zavítalo přes 70 členů řešitelského týmu, prohlédli si také laboratoře a další vědecké zázemí fakulty. „Pro mě osobně bylo toto setkání i utvrzením toho, že na našem pracovišti máme skvělý tým zahrnující mladé kolegy a doktorandy, se kterými je možné na vysoké profesionální úrovni uspořádat mezinárodní akce a současně zažívat skvělou a přátelskou atmosféru,“ uvedla profesorka k závěrečnému meetingu projektu DE-PASS, o němž najdete další informace zde.

V Olomouci se sešli k jednání také řešitelé projektu Network on evidence-based physical activity in old age (PhysAgeNet), členové jeho pracovní skupiny, kterou právě Jana Pelclová vede. Projekt reaguje na problém sedavého životního stylu u starší populace, se kterým souvisí vyšší riziko chronických onemocnění, předčasná úmrtnost a ekonomická zátěž pro společnost.

„Zvýšení pohybové aktivity může kompenzovat negativní účinky stárnutí a snížit náklady spojené s inaktivitou. Ne všechny cvičební programy jsou však univerzálně účinné, proto je nutné vytvářet programy ‚šité na míru‘ a odpovídající specifickým potřebám stárnoucí populace. V kontextu nových technologických možností je důležité zaměřit se i na pohybové intervence u seniorů, které tyto technologie využívají. Pracovní skupina, kterou vedu a jejíž členy tvoří i většina dalších zapojených odborníků z FTK, má za úkol zkvalitnit metodologické ukotvení těchto technologicky asistovaných intervenčních programů,“ vysvětlila Jana Pelclová s tím, že kolegové a kolegyně z fakulty jsou zapojeny i do práce dalších skupin v rámci projektu, který vyvrcholí v příštím roce.



Řešitelé projektu PhysAgeNet na terase Centra kinantropologického výzkumu FTK UP. Z fakulty je do projektu kromě Jany Pelclové zapojena mj. Sunwoo Lee, která je zodpovědná za koordinaci a tvorbu jednoho z doporučených postupů.

Jeho výstupem by mimo jiné měly být dva doporučené postupy, které poskytnou jednotný rámec pro výzkumníky a praktiky při vytváření efektivních a bezpečných cvičebních programů pro seniory s využitím moderních technologií. Ty by do budoucna měly vést k lepším zdravotním výsledkům u starší populace a k efektivnějšímu využívání zdrojů ve zdravotní a sociální péči. Další informace jsou k dispozici zde.

„Přímým důsledkem naší práce na projektu PhysAgeNet je již také spolupráce na dalším evropském projektu NeuroDance, kterým se začneme na FTK jako spoluřešitelé zabývat od ledna příštího roku. Tento projekt propojí výzkumnou i pedagogickou činnost, neboť jeho součástí je i zaškolení nových tanečních lektorů u pacientů s neurologickými onemocněními, kterými by měli být studenti jak fyzioterapie, tak i taneční specializace v rámci studijního programu Tělesná výchova se specializacemi. A výsledky dalších podaných projektů očekáváme,“ uzavřela Jana Pelclová.

Listopad 1989 na UP v archivních dokumentech

So, 16/11/2024 - 08:00

Pokud si chcete připomenout atmosféru listopadových dní před pětatřiceti lety, podívejte se na speciální webovou stránku UP.

Na stránce upol.cz/17listopad/ najdete nejen aktuální program k letošnímu výročí 35 let od sametové revoluce, na kterém se podílí UP, ale také dokumentární materiál, který přibližuje tehdejší zlomové okamžiky. Především je to výběr z fotografií Petra Zatloukala, který zachytil dění na univerzitě i ve městě, včetně titulní fotografie u tohoto textu, na níž je Josef Jařab.

Zároveň můžete zhlédnout i dokumentární film Sametové dny, který vznikl v roce 2009. Režisérem snímku, který byl natočen ve spolupráci univerzity a Českého rozhlasu Olomouc, je Martin Müller, vedoucí Audiovizuální produkce UP. V téměř hodinu a půl trvajícím dokumentu uslyšíte vzpomínky studentů, pedagogů, herců. Ve filmu vystupuje např. Libor Práger, František Mezihorák, Josef Jařab, Ivana Plíhalová nebo Milan Hořínek. Zamýšlí se i nad tím, zda společnost dokázala zúročit všechny příležitosti, které změna totalitního režimu v demokracii přinesla. Film využívá archivní materiály, které ukazují nejen listopadové a prosincové dny roku 1989, ale například také příjezd prezidenta Václava Havla do Olomouce v květnu 1990 a udělení mu čestného doktorátu UP.

Film si můžete přehrát zde.

Díky projektu Nano4Tarmed vědci vyvinuli „pomocníka“ pro diagnostiku a léčbu osteosarkomu

Pá, 15/11/2024 - 13:22

Nanoplatformu na bázi grafenu, na niž je možno navázat hned několik léčiv a dopravit je k nádorovým buňkám, vyvinuli vědci CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s kolegy z Maynooth University v Irsku a Consiglio Nazionale delle Ricerche v Itálii. Díky projektu Nano4Tarmed z prestižního programu Horizont 2020 se kromě vývoje „pomocníka“ pro diagnostiku a léčbu osteosarkomu, tedy primárně nádorů kostí u dospívajících a mladých dospělých, zaměřili i na jeho využití u rakoviny prsu a nádoru mozku.

Účinnost nanoplatformy vědci ověřili na živých buňkách a 3D modelech, jejímu případnému využití v praxi ale ještě musí předcházet další výzkum. Vedle vědecké části projekt nastartoval proces směřující k řadě grantových úspěchů CATRIN.

„Díky propojení vědců v rámci vzniklého česko-irsko-italského konsorcia se nám během tří a půl let trvání projektu podařilo vyvinout účinný nanosystém pro přepravu protinádorových léčiv u tří typů onemocnění. Projekt tak pomohl zlepšit současné přístupy i vytvořit nové, které budou použitelné v diagnostice a léčbě a pozitivně by tak v budoucnu mohly ovlivnit zdraví evropské i celosvětové populace,“ uvedl hlavní koordinátor projektu Václav Ranc z CATRIN.

Platforma je založena na derivátu nobelovského materiálu grafenu, konkrétně grafen oxidu, který je schopen přes připojené funkční skupiny vázat na svém povrchu komplexní cisplatinu nově vyvinutou kolegy z Irska i další léčiva, bezpečně je dopravit do nádorové buňky a tam splnit svůj účel. „Vše jsme testovali v laboratoři nejen na buňkách, ale i na 3D modelech, které mnohem lépe simulují prostředí reálných nádorů. Při těchto testech se také ukázalo, že platforma znemožňuje migraci nádorových buněk, tedy snižuje riziko zvětšování nádoru a jeho metastázování,“ objasnil Ranc. 

Platforma dokáže navázat až tři léčiva najednou, z nichž každé má jinou funkci. Tím se zvyšuje účinnost léků. Podle odborníků rovněž existuje určitá synergie mezi dopravou léčiva a zvýšeným terapeutickým efektem podaného léčiva. Dosavadní testy na 2D modelech rovněž prokázaly, že nanoplatforma nezasahuje nenádorové buňky. Další výzkum ale musí ověřit jejich interakce ve 3D modelech. Za tímto účelem bude potřeba vytvořit speciální hybridní 3D model pro zdravé i nádorové buňky.

„Jedním z úkolů projektu Nano4Tarmed bylo vytvořit konsorcium, které bude úspěšné v dalších velkých grantech. To se podařilo a v rámci projektu Strike (výzva Horizon Europe, MSCA-DN) budeme ve výzkumu pokračovat, abychom nanoplatformu více přiblížili klinické praxi. Spolupracovat na tom bude 15 partnerů včetně firem,“ doplnil Ranc.

Významnou součástí projektu bylo propojování vědců, ale i doktorandů a managementu vědy zapojených institucí. Pro CATRIN měl tento proces zásadní význam. „Projekt výrazně přispěl k vybudování grantového oddělení v CATRIN. Vyškolili jsme projektové manažery, kteří jsou podporou pro vědce nejen při přípravě grantových žádostí, ale také při realizaci úspěšně získaných projektů. Jen díky této zásadní investici do našeho týmu jsme byli schopní na Nano4Tarmed navázat řadou dalších úspěchů v programu Horizon Europe,“ potvrdila vedoucí grantového oddělení CATRIN Andrea Nogová.

Velmi úspěšně projekt hodnotila i Evropská komise, její zástupci jej dokonce označili jako „success story“. „Projekt má pozitivní dopad na vznik nanoplatformy pro vývoj různých přístupů k léčbě osteosarkomu, což je klíčové pro zvýšení účinnosti léčby a zároveň snižování nákladů léčby. Manažeři z CATRIN dokázali skrze projektové aktivity navigovat i zkušenější partnery, což byl jeden z hlavních cílů – vyškolit nové manažery z méně zkušených zemí. Spolupráce v rámci konsorcia byla harmonická a efektivní,“ stojí mimo jiné v závěrečné zprávě Evropské komise, kterou CATRIN v těchto dnech obdržela.

Na stomatologické konferenci se mluvilo o digitálních technologiích i strachu ze zubaře

Pá, 15/11/2024 - 08:00

Dvacítku přednášek souvisejících s péčí o ústní zdraví nabídla konference Dens Sanus Olomucensis, kterou již popáté připravila Klinika zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Hovořilo se mimo jiné o využívání digitálních technologií v zubních ordinacích a laboratořích nebo o strachu z návštěvy zubaře, součástí byl i workshop výroby zubní pasty.

Dvoudenní program, který zahrnoval i prezentace vystavovatelů, zaujal na 140 zubních lékařů, dentálních hygienistek, sester i studentů, a to včetně těch, kteří na LF UP studují anglický studijní program Dentistry. „Od účastníků jsme slyšeli jen a jen chválu, což mě těší a hřeje u srdce,“ uvedla přednostka pořádající kliniky Iva Voborná s tím, že se s týmem snažili konferenci posunout zase o něco dál a co nejlépe pokračovat v tradici odborných stomatologických setkání v Olomouci pod záštitou LF UP.

„Každý rok nám tuhne krev v žilách v očekávání, zda vše půjde podle plánu, zda budou účastníci, partneři a přednášející spokojeni. Stejně tomu bylo i letos, kdy jsme přesunuli konání akce z Teoretických ústavů LF UP do hotelu Central Park Flora, poprvé jsme měli v sekci pro dentální hygienistky, sestry a zubní instrumentářky jako součást programu workshop a celkově jsme nastavili řadu změn v organizaci, což pro nás bylo velmi náročné. Ohlasy jsou ale velmi pozitivní a dokonce nám již někteří přednášející přislíbili účast v příštím roce,“ přiblížila přednostka.

Dvacítka konferenčních vystoupení se tematicky rozkročila napříč odvětvími zubního lékařství, zlínský psycholog Jan Jokl, který se věnuje problematice úzkostí a fobií, přidal i psychologický náhled na návštěvu zubní ordinace.

„Každé ze sdělení si našlo své posluchače, což dokazovaly následné bohaté diskuze. Největší ohlasy měly přednášky zaměřené na praktická témata. Já osobně se soustředím na oblast protetického zubního lékařství a mnoho nových informací a praktických rad jsem si odnesla z přednášky doktora Marka Vlny o bruxismu (skřípání zubů – pozn. red.), docenta Radka Mounajjeda, který hovořil o hranicích mezi analogovým a digitálním otiskem, nebo primáře Pavla Hyšplera, jehož přednáška byla zaměřena na reverse scan technique a možnosti zhotovení tzv. full arch plně digitálně,“ dodala Iva Voborná.

Konferenci Dens Sanus Olomucensis připravil tým Kliniky zubního lékařství LF UP a FNOL pod záštitou České stomatologické komory již popáté, přičemž touto akcí navazuje na tradici dřívějších odborných setkáních konaných v Olomouci pravidelně v listopadu pod názvem Víme, jak na zubní kaz. Další informace o konferenci na webu denssanus.cz.

Filozofická fakulta UP otevřela Indo-Pacific Hub

Čt, 14/11/2024 - 13:48

Filozofická fakulta Univerzity Palackého otevřela na katedře asijských studiích Indo-Pacific Hub (INPAH). Centrum vzniklo díky projektu EUVIP: The EU in the Volatile Indo-Pacific Region a zaměří se na komplexní výzkum a mezinárodní spolupráci v této dynamické oblasti.  

Region Indo-Pacifiku, který se rozprostírá od východního pobřeží Afriky přes Blízký východ až po jižní, jihovýchodní a severovýchodní Asii a Oceánii, přitahuje stále větší akademický, politický a hospodářský zájem. Je bohatý na ekonomické příležitosti, ale také na bezpečnostní hrozby, jako je napětí mezi státy průlivu, územní spory v Jihočínském a Východočínském moři a nepředvídatelný severokorejský režim. Právě pro lepší pochopení těchto výzev a příležitostí byl v rámci projektu EUVIP: The EU in the Volatile Indo-Pacific Region založen na FF UP Indo-Pacific Hub (INPAH).

„INPAH si klade za cíl podporovat a koordinovat excelentní výzkum zaměřený na oblast Indo-Pacifiku. Jako takový je v rámci střední Evropy jedinečnou institucí, která dává Univerzitě Palackého významné místo v akademickém světě. Vytvoří síť odborníků na evropské úrovni prostřednictvím networkingových aktivit a navazujících výzkumných projektů, a bude dále rozšiřovat zahraniční spolupráci univerzity formou supervize přijíždějících MSCA Fellows – výzkumníků v počáteční fázi kariéry, kterým poskytne koncepční i administrativní podporu v rámci podávání žádostí do grantového schématu MSCA Postdoctoral Fellowships,“ uvedl Alfred Gerstl, vedoucí Indo-Pacific Hub. Dodal, že sdružováním partnerů zastupujících různé akademické disciplíny, politických a hospodářských činitelů a nevládních organizací z Evropy i samotného regionu pak uvedené centrum bude významně přispívat k vytváření národních strategií a strategií EU pro Indo-Pacifik. „Výsledky svého výzkumu bude tým INPAH sdílet formou workshopů, letních škol a přednášek pro akademickou obec i veřejnost,“ uzavřel.

Vedle Alfreda Gerstla, jenž přiblížil poslání a cíle nově otevřeného centra, uvedl slavnostní otevření Indo-Pacific Hub děkan Filozofické fakulty UP Jan Stejskal a vedoucí katedry asijských studií František Kratochvíl. Slavnostní události se zúčastnili také studenti jmenované katedry i další zájemci zainteresovaných kateder či externí hosté. Program události doplnila panelová diskuze pozvaných expertů z katedry asijských studií a ze zahraničních partnerských univerzit, které jsou součástí konsorcia projektu EUVIP (University of Helsinki, Université catholique de Louvain). Diskuze představila různé oborové přístupy k Indo-Pacifiku a indopacifická studia zasadila do kontextu studijních oborů vyučovaných na katedře asijských studií z pohledu využívaných výzkumných metod a oblastí možné interdisciplinární spolupráce.

Podobný obchod jako UPoint v Česku nenajdete, říká Marie Hanušová

Čt, 14/11/2024 - 08:00

Špičkový design, důraz na udržitelnost a vřelý přístup – tak by se dal ve zkratce charakterizovat UPoint na Horním náměstí. Označit však prostor za prodejnu by bylo poněkud zjednodušující, protože se současně jedná i o informační centrum a místo pro společenská setkávání.

O novinkách v sortimentu i programu UPointu se více rozhovořila jeho manažerka Marie Hanušová.

Existuje jeden krásný obchod na ideálním místě na Horním náměstí. Jak byste jej několika slovy představila lidem, kteří kolem něj prošli, ale nezavítali dovnitř?

Ze svého okolí velmi často slýchávám, že UPoint je obchod vstřícný. A to ve vztahu k zákazníkům i univerzitě. Je to jedna z věcí, na kterých si zakládáme. Chceme být vstřícní, chceme vyhovět požadavkům, které na nás zákazníci mají. Další slovo spojené s UPointem je určitě „studentský“. Komunita studujících je pro nás maximálně důležitá a jsme tu proto, abychom jim dokázali poradit. Týká se to samozřejmě jak stávajících studentů a absolventů Univerzity Palackého, tak i zájemců o studium. A ještě jedno slovo často zní – unikátní. Stejný prostor, jako je UPoint, v České republice nenajdete, v tom jsme jedineční. Jenom v posledních týdnech do UPointu zavítaly návštěvy z Univerzity Karlovy a VUT v Brně, aby u nás načerpaly inspiraci. Ze stran našich návštěvníků, nejen tuzemských, často slýcháme, že je UPoint na perfektním místě v centru města. Univerzitní obchody často bývají zastrčené v kampusech nebo knihovnách. S naší pozicí na Horním náměstí jsou spokojeni také zahraniční návštěvníci, protože jim mnohdy poradíme i se základní orientací po městě. Tomu napomáhá i fakt, že jsme v online vyhledávačích a mapách vedeni jako informační centrum.

 

Jak vlastně vybíráte a navrhujete sortiment, který zákazníkům nabízíte? Probíhá v tomto ohledu třeba i nějaká anketa či hlasování mezi studenty?

Naše rozhodování souvisí s tím, že máme tři velké skupiny, kterým naše produkty nabízíme. První skupinou jsou studující, kteří mají požadavky, aby zboží bylo hlavně levné, ale zároveň kvalitní, funkční a pěkné. Druhou velkou skupinou je univerzita a všechny její součásti, které pro své zaměstnance nechávají vyrábět pracovní oblečení nebo potřebují merch pro konference a další eventy. Tady už se to více diferencuje – někdo klade důraz na kvalitu, pro jiného je hlavním kritériem cena. Třetí skupinou jsou dárky, ať už pro zahraniční návštěvy, hosty pana rektora, nebo třeba dárky k promocím. V každé z těchto tří kategorií se snažíme mít nějaký rozptyl, co se týká vizuálu i ceny nabízených produktů. Současně klademe důraz na to, abychom nabízeli opravdu kvalitní a zajímavé věci, které budou mít nějakou hodnotu a vydrží déle. A samozřejmě, primární jsou pro nás čeští, ideálně olomoučtí výrobci a dodavatelé.

Na co ze současné nabídky jste nejvíce hrdá?

Já mám trochu problém v tom, že bych si v nabídce UPointu dokázala představit úplně všechno a musím se vždy vrátit zpátky do reality a řešit hlavně to, co se bude do obchodu nejvíce hodit a po čem bude největší poptávka. Musíme samozřejmě balancovat mezi kvalitou a cenou, ale snažíme se nikdy neslevovat z důrazu na udržitelnost a lokální dodavatele. Baví mě si taky hrát s různými názvy a variantami produktů – vtip je zkrátka důležitý. Hezkým příkladem je pivo Pedel, které mi přijde zkrátka geniální. Ještě bych přidala tip pro zaměstnance UP. Když se přihlásí k nám do e-shopu, můžou využít tzv. vnitroobchod na nákup pro univerzitu a všechny její součásti. Mohou si tak jednoduše objednat náš kvalitní merch, třeba na konferenci.

UPoint nabízí primárně zboží s logem univerzity. Do jaké míry vycházíte vstříc požadavkům od fakult na jejich vlastní merch?

Snažíme se být vstřícnější k merchi jednotlivých fakult – neznamená to, že odteď budeme mít v UPointu sto padesát předmětů ve všech fakultních barvách, na to opravdu nemáme kapacitu. Ale když přijdou zástupci fakulty s tím, že chtějí mít svá trička, dohodneme si schůzku a domluvíme se na možnostech tak, aby došlo k dodržení jednotného vizuálního stylu univerzity a zároveň byla na předmětech jasná identita dané fakulty. Například krátce poté, co jsem do vedení UPointu nastoupila, jsem převzala zakázku pro Správu kolejí a menz, kde jsme navrhovali šaty, mikiny a polokošile. Myslím si, že ta spolupráce funguje k oboustranné spokojenosti. Podobné je to s právnickou fakultou, která chtěla mít vlastní merch, ale chtěla pomoci pouze s návrhy tak, aby vzhled zboží nešel proti jednotnému vizuálnímu stylu univerzity a distribuci už si řeší sama. Opačný problém měla fakulta zdravotnických věd, která nemá možnost vlastního prodeje a skladování zboží. Vyhověli jsme přání od vedení fakulty a výsledkem je pracovní zdravotnické oblečení se znakem fakulty, které nabízíme primárně studentkám a studentům zdravotnických oborů. Vždy se snažíme vyjít vstříc a budeme rádi, když se na nás budou obracet i další fakulty a jiné části UP.

 

Kterými novinkami chystáte rozšířit sortiment do konce roku?

Věřím, že velkou radost uděláme zákazníkům třeba stylovými ponožkami ve fakultních barvách. Dle mého jsou ponožky základ každého merche, ideální dárek nebo suvenýr. Ponožky na sobě nebudou mít loga, fakultní příslušnost bude vyjádřena barvou a obrázkovými symboly. Myslím, že design se povedl parádně. Chystáme také sportovní trička, která budou mít anglické logo UP. Plánujeme rovněž uvedení konceptu konferenčního balíčku. Ti, kteří budou pořádat konferenci, si na webu UPointu najdou příslušnou záložku a pak už si mohou vybírat zboží, které potřebují, od nejlevnější varianty propisek přes bloky až po karafy na vodu, porcovaný cukr nebo čaj. Vlastně taková konference na klíč…

Když už jsme zmínili čaj, UPointu se povedlo navázat spolupráci s firmou Sonnentor. Proč jste si vybrali právě jejich čaje?

Myslím si, že jde o jedinečný, geniální koncept, který v základních hodnotách přesně odpovídá tomu, co chceme v UPointu nabízet. Naprostá většina výrobků je v biokvalitě, primární je udržitelnost a lokálnost. Třešinkou na dortu byla komunikace s vedením, kdy se nám po obecném dotazu na možnosti spolupráce s UPointem ozval Václav Dvořák, absolvent naší univerzity. Tím do sebe všechno krásně zapadlo. Máme už vybranou příchuť univerzitního čaje, ale tu ani název zatím ještě neprozradím.

UPoint není jen univerzitní obchod, velmi často také fungujete jako informační centrum …

Jasně, to je ta poloha v centru města! Brigádníkům a brigádnicím, které přijímáme, už dopředu říkám, že je důležité, aby měli obecný přehled o Univerzitě Palackého a o aktuálním dění nejen na univerzitě, ale i ve městě, protože je velmi pravděpodobné, že se jich zákazníci budou ptát. Ta škála dotazů je opravdu široká. Turisté si přijdou nechat poradit, kde se dá dobře najíst, akademik se ptá na podrobnosti o univerzitní knihovně nebo na ubytování na kolejích pro své známé, studenti chtějí pomoct s orientací ve STAGu… Oblíbili si nás zahraniční studenti, protože se potřebují zorientovat a ví, že v UPointu jim se spoustou věcí poradíme, navíc plynně anglicky.

Vedle obchodu a infocentra se UPoint stává také komunitním centrem. Jak došlo k proměně ve výstavní prostor a besední sál?

UPoint byl od svého otevření v roce 2015 zamýšlený jako komunitní centrum, jako prostor pro setkávání.  Potom se začal důraz klást spíše na rozvoj sortimentu obchodu. Zhruba před dvěma lety jsme se rozhodli k myšlence UPointu jako místa pro setkávání vrátit. Ve spolupráci se studentským spolkem StuArt pořádáme pravidelné výstavy. Letos jsme zavedli novinku – besedy pro veřejnost nejen o knihách spolupořádané Vydavatelstvím Univerzity Palackého, takzvané Pointy. Vedle tří setkání v aktuálním zimním semestru začínáme spolupracovat také s Vědeckotechnickým parkem a spolu s nimi pořádat diskuze na významná společenská témata. Kromě stálých pravidelných akcí samozřejmě chystáme i výjimečné akce, jako třeba oslavu desátých narozenin UPointu v dubnu 2025.

 

UPoint se zaměřuje na udržitelnost a nedávno provedl i analýzu všech produktů, aby zákazníkům pomohl snadněji rozpoznat ty nejvíce šetrné k životnímu prostředí. Můžete přiblížit, jaká kritéria používáte při výběru produktů a jak se to odráží v nabídce obchodu?

V UPointu se snažíme vybírat produkty s ohledem na udržitelnost a kvalitu. Klíčovými kritérii pro náš výběr jsou lokální původ výrobků, použití kvalitních nebo recyklovaných materiálů a snadná třídění obalů. Naše analýza ukázala, že kolem třiceti procent našeho sortimentu tvoří nejudržitelnější produkty, které jsou označeny speciální nálepkou. Tyto produkty pocházejí od lokálních výrobců a mnohdy jsou vyráběny studenty nebo absolventy naší univerzity. Dále dbáme i na to, aby většina našich nabízených výrobků splňovala základní kritéria udržitelnosti, což znamená, že mají českého dodavatele a jsou vyrobeny s ohledem na ekologii. Naším cílem je usnadnit zákazníkům výběr a nabídnout jim výrobky, které nejen dobře vypadají, ale i šetří přírodu.

Zanedlouho jsou tu vánoční svátky. Můžete dát svůj tip na pěkný dárek z univerzitního obchodu?

Určitě bych nabídla veškeré pochutiny, které nabízíme, už proto, že jsou lokální a opravdu kvalitní. Na Vánoce se vyloženě hodí med nebo medovina, v nabídce máme také kávy a sypané čaje. Krásným dárkem by mohla být i váza z Valašského Meziříčí nesoucí znak univerzity nebo luxusní pero značky Parker, které nově obohatilo nabídku UPointu.

UPoint – informační centrum a obchod vznikl v roce 2015 z popudu tehdejšího prorektora pro vnější vztahy Petra Bilíka, který se inspiroval obdobnými prodejnami univerzitního merche při britských univerzitách. Od počátku se UPoint stal nejen výkladní skříní univerzity, hojně navštěvovaným informačním centrem a garantem jednotného vizuálního stylu univerzity, ale také vzorem a inspirací pro další vysoké školy. Co do rozsahu sortimentu a velikosti obratu, ale i designu a velikosti prostor, nemá v tuzemsku UPoint srovnání. Většina aktuálního sortimentu je vyráběna ve spolupráci s lokálními dodavateli či absolventy UP. Velký důraz je kladen také na udržitelnost produktů. Aktuálně spadá UPoint pod oddělení marketingu UP.

Student právnické fakulty Vasyl Kapustej je laureátem Ceny Jana Opletala

St, 13/11/2024 - 12:00

Vasyl Kapustej, student posledního ročníku magisterského programu Právo a právní věda na Právnické fakultě Univerzity Palackého, se stal laureátem Ceny Jana Opletala. Oceněn byl v kategorii Osobnost do 30 let za občanskou angažovanost. Nejvyšší studentské ocenění v České republice uděluje Studentská komora Rady vysokých škol společně se spolkem Díky, že můžem.

Ceny Jana Opletala byly letos udělovány ve třech kategoriích. Celkem bylo nominováno 53 osobností. Vasyla Kapusteje navrhla na ocenění olomoucká právnická fakulta, konkrétně děkan Václav Stehlík, a to za pomoc jeho rodné Ukrajině. Devětadvacetiletému studentovi se od začátku válečného konfliktu podařilo vybrat přes 10 milionů korun, které směřovaly na materiální podporu ukrajinských vojáků i civilistů. Pomáhá pravidelně a vytrvale. „Vasyl Kapustej je svou občanskou angažovaností a nezištnou pomocí druhým vzorem pro mnohé z nás. Jsem velmi rád, že takto jej nevnímá jen naše fakulta a univerzita, ale i hodnotící výbor Cen Jana Opletala. Vasylovi k ocenění gratuluji,“ reagoval krátce po zveřejnění letošních laureátů Václav Stehlík, děkan fakulty.

„Za ocenění jsem nesmírně vděčný, přijal jsem jej s velkou pokorou. Patří všem, kteří se podílejí na mé dobrovolnické činnosti včetně právnické fakulty. Děkuji své fakultě za podporu a nominaci,“ řekl Vasyl Kapustej s tím, že si velmi cení, do jaké skupiny nominovaných se dostal. „Jsem moc rád, že se mezi studenty najde tolik skvělých lidí, kteří jdou ve stopách Jana Opletala či Jana Palacha,“ dodal. Přínosem pro něj byl i samotný slavnostní večer v Divadle X10 u Národní třídy v Praze, kde se ceny 11. listopadu předávaly. „Seznámil jsem se s velkým množstvím úžasných, zajímavých a inspirativních lidí, za což pořadatelům děkuji.“

Ceny Jana Opletala se letos vyhlašovaly už po dvanácté. „Ceny jsou nádhernou ukázkou třetí role akademického prostředí. Studentská komora Rady vysokých škol se snaží podporovat a tímto oceněním také vyzdvihnout nejaktivnější studentky, studenty a mladé lidi, kteří nezištně zlepšují prostředí okolo sebe. Ukazuje se, že jich není málo. Vážím si všech, kteří věnují svůj čas a energii nezištně pro druhé,“ uvedl Michal Farník, předseda Studentské komory Rady vysokých škol.

Mezi nominovanými měla letos Univerzita Palackého kromě Vasyla Kapusteje ještě dvě zástupkyně – Kateřinu Kaprálovou z právnické fakulty a Simonu Konečnou z fakulty zdravotnických věd.

Cena Jana Opletala putovala na Univerzitu Palackého již v roce 2021. Tehdy ji získal Michal Nguyen, doktorand filozofické fakulty a člen Akademického senátu UP.

Ceny Jana Opletala mají svou webovou stránku.

Konference se podesáté zaměřila na hodnoty mládeže

St, 13/11/2024 - 08:00

Nejen o tom, jaké hodnoty jsou důležité pro současné děti a mládež, ale také o významu a pozici sociálního pedagoga ve vzdělávacím systému, se hovořilo na konferenci Mládež a hodnoty na Cyrilometodějské teologické fakultě UP. Jubilejní desátý ročník odborného setkání, které pořádá katedra křesťanské výchovy ve spolupráci se spolkem Paidagogos, přivítal účastníky z České republiky a Slovenska, ale i Islandu či Číny.

„Na konferenci si vždy připadám jako na velkém rodinném setkání,“ uvedla vedoucí pořádající katedry Petra Potměšilová. „Došlo k setkání zástupců sociální pedagogiky nejen z celé České republiky, ale i zahraničí a podařilo se navodit odbornou a zároveň přátelskou atmosféru. Prezentovány byly zajímavé výzkumy z oblasti hodnot, volného času, rizik současné společnosti, také inkluzivní témata, jako je například vztah k cizincům nebo jedincům s postižením. Zaznamenali jsme přitom větší zájem mladých výzkumníků z řad studentů,“ shrnula.

Dvoudenní setkání svými příspěvky otevřela čtveřice již osvědčených řečníků. Miriam Niklová z Univerzity Mateja Bela z Banské Bystrice přiblížila aktuální výzkumy hodnot mladých na Slovensku, Jitka Lorenzová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se zaměřila na ukotvení sociální pedagogiky v českém vzdělávacím systému. Zaujali také Radim Šíp a Jakub Hladík z Univerzity Tomáše Bati, když první jmenovaný hovořil o rozvíjení tzv. soft skills a druhý nastínil nepříliš povzbuzující odpověď na to, jestli žáci ovládají své digitální chování.

Tematickou paletu prvního dne konference završil workshop s lektorkou češtiny pro cizince Marií Boccou Kestřánkovou z Univerzity Karlovy, během něhož účastníci hledali nejvhodnější pedagogické přístupy pro výuku češtiny jako zděděného jazyka.

Součástí konference byla také výměna zkušeností s odborníky z praxe, spoluorganizované Asociací sociálních pedagogů. „Mimo jiné jsme probírali konkrétní podobu vzájemné spolupráce, ať už jde o systém fakultních škol či zařízení, místa pro praxi či možnosti dobrovolnické činnosti studentů nebo například spolupráci při tvorbě preventivních programů v rámci bakalářských projektů. Bavili jsme se také o prosazení sociálního pedagoga do zákona o pedagogických pracovních a o návrzích na úpravu studijních předmětů, o rozšíření studijní tematiky v souvislosti s fungováním sociálního pedagoga ve školách a přípravy na práci s rodinou,“ přiblížila docentka Potměšilová.

Konferenci Mládež a hodnoty již podesáté uspořádala katedra křesťanské výchovy CMTF UP ve spolupráci se spolkem pro filozofii, teorii a praxi výchovy a vzdělávání Paidagogos. Záštitu akci udělil rektor UP Martin Procházka a arcibiskup olomoucký a velký kancléř CMTF UP Josef Nuzík.

Poprvé se událost, pořádaná jednou za dva roky, uskutečnila v roce 2007. Tehdy šlo primárně o setkání odborníků, kteří se zabývají rozvojem hodnot u různých cílových skupin, postupem času se z konference stalo místo setkávání především sociálních pedagogů. „Tuto oblast se podařilo více dostat do povědomí odborné veřejnosti, daří se i uplatnění sociálních pedagogů v praxi. Povedlo se také vytvořit kompletní vzdělávání sociálních pedagogů, když původně šlo sociální pedagogiku studovat pouze v bakalářském stupni, a navázané spolupráce poskytují širší možnosti pro výzkum. Vytvořili jsme také funkční síť spolupracujících pracovišť a daří se nám vždy oslovit i absolventy,“ zabilancovala u příležitosti kulatin konference Petra Potměšilová.

LOUIS: Aurora na UP představila nástroj k rozvoji obecných dovedností při výuce

Út, 12/11/2024 - 13:00

Jak při výuce na vysokých školách rozvíjet u studentů nejen odborné znalosti, ale také další sociální a „měkké“ dovednosti? Na to se zaměřil týdenní kurz, který se konal na UP pod hlavičkou sítě Aurora a jejího spin-off projektu Euridice. Účastníci se seznámili s výukovým nástrojem LOUIS, který pomáhá upravit sylabus předmětů tak, aby studenti získali kompetence, jako jsou kritické myšlení, interkulturní znalosti, čtení s porozuměním nebo řešení problémů.

Nejen odborné vědomosti, ale i další osobnostní a akademické kompetence často rozhodují o úspěšnosti při studiu a práci. Na samostatný předmět, věnovaný jejich rozvoji, ale často nezbývá prostor. V rámci sítě Aurora proto vznikl nástroj LOUIS (Learning Outcomes in Universities for Impact in Society), který pomáhá vyučujícím explicitně vymezit výsledky učení v oblasti obecných kompetencí a zakomponovat do výuky odborných předmětů takové postupy a aktivity, jež nejlépe umožní dosažení těchto cílů a přinesou také pozitivní společenský dopad.

„Učím ústavní právo a potřebuji, aby studenti dovedli efektivně řešit problémy v oblasti ústavního práva. Já sám však nejsem odborníkem na kompetenci řešení problémů, už několik let proto využívám LOUIS, který mně i studentům pomáhá rozvíjet tyto dovednosti spolu s kritickým myšlením nebo komunikací, ale také s přesnějším zaměřením zpětné vazby,“ vysvětlil Maxim Tomoszek z Právnické fakulty UP, jeden z garantů a organizátorů kurzu.

Kurz How to increase social impact of your teaching: Using  competence framework to improve your course byl koncipován jako BIP (blended intensive programme). Už v říjnu se 20 vyučujících a expertů na vzdělávání poprvé sešlo online, aby se připravili na fyzický program v Olomouci. Tam se během jednoho týdne seznámili s teoretickými základy kompetenčního rámce LOUIS a jeho přizpůsobením pro různé způsoby výuky. Lektoři představili jednotlivé komponenty rámce, jeho vztah k vzdělávacímu designu a jeho využití při tvorbě výukových materiálů či hodnocení studentů.

„Účastníci měli možnost diskutovat o svých zkušenostech, sdílet příklady dobré praxe a získat individuální podporu. Společně připravovali také osobní ‚akční plány‘, které jim pomohou při implementaci LOUIS do výuky,“ uvedla Markéta Šemberová, Aurora Education Developer a koordinátorka projektu Euridice na UP. Profesor Marco Biondi z Neapolské univerzity představil různé techniky angažované výuky a učení, včetně improvizačního divadla, storytellingu, konceptuálního mentálního modelování či sociálních her.

Nástroj LOUIS hraje důležitou úlohu také v projektu Euridice. Jedním z jeho výstupů bude společný mezinárodní studijní program, přinese však také samostatné kurzy celoživotního vzdělávání. „Nyní jsme právě ve fázi přípravy studijních programů i samostatných modulů. LOUIS je pro nás užitečný, protože definuje 16 klíčových dovedností a umožňuje nám zajistit, aby absolventi našich kurzů i studijních programů získali všechny kompetence potřebné pro orientaci v globální a digitální společnosti,“ řekla Anna Bon, hlavní koordinátorka projektu za VU Amsterdam.

Do Olomouce dorazila také Olena Mykolenko z Charkovské národní univerzity V. N. Karazina. „Naše univerzita má přes 10 000 studentů a v současnosti vyučujeme online. LOUIS nám může pomoci, aby naše výuka byla působivá a atraktivní. Já sama učím, takže se právě věnuji úpravám svého kurzu podle jeho zásad. Líbí se mi, že si společně se studenty řekneme, jakým aktivitám se budeme věnovat a proč, a potom si na konci semestru můžeme vyhodnotit, zda jsme se v konkrétních dovednostech skutečně zlepšili,“ popsala.

„LOUIS slouží jako společný jazyk napříč univerzitami. Umožňuje nám slaďovat podobu studijních programů a zahrnovat do nich výuku obecných kompetencí, a to nezávisle na konkrétní škole, studijním programu i předmětu. Těší mě, že se stejně jako spolupráce mezi evropskými vysokými školami postupně vyvíjí, vylepšuje a že jej využívá stále více vyučujících,“ uzavřela Christina Raab z Univerzity Innsbruck.  

Vzdělávací program ve formátu BIP zakončí ještě závěrečné online setkaní, naplánované na 18. listopadu. Účastníci budou mít možnost vzájemně sdílet a reflektovat, jak se jim daří postupovat v naplňování svých akčních plánů, a identifikovat další budoucí aktivity nebo podporu, které by jim umožnily své plány efektivně naplnit a zprostředkovat hlubší porozumění nástroji LOUIS svým kolegům.

Stránky