Proběhla Letní škola optiky 2024

Jak jsme si již zvykli, na konci června se na našem pracovišti Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR koná týdenní setkání se středoškolskými studenty. V letošním roce proběhla Letní škola optiky od 17. do 21. června 2024 a zúčastnilo se jí 11 nadšených studentů a studentek z různých středních škol v Olomouci a okolí. Největší zastoupení (1 účastník a 2 účastnice) mělo Gymnázium Olomouc-Hejčín.

Letošní ročník byl jubilejní, už desátý, a mohu s jistotou říci, že se velice vydařil. Program zahrnoval klasickou paprskovou optiku, interferenci, polarizaci, disperzi, lasery a detekci částic. Program byl obohacen o nový prvek – studenti za plnění jednotlivých úkolů nebo za vlastní aktivitu získávali školní peníze ("fonony"), za které si mohli poslední den vydražit věcné ceny. Každý účastník si odnesl malou drobnost nebo propagační dárek z UP. Pět studentů letošního ročníku se již domluvilo na provedení individuální laboratorní úlohy, které proběhne v rámci navazujícího týdne koncem srpna.

"Vzpomínáme na těch deset ročníků a uteklo to jako voda. Prošly jimi s námi stovky studentů. Všem kolegyním a kolegům, kteří se podíleli na zdárném průběhu letošní Letní školy optiky, musím osobně velice poděkovat. Bez jejich osobního nasazení a vzájemné koordinace celého týmu by takováto akce nebyla možná. Myslím si, že naše Letní škola nás skvěle prezentuje mezi středoškoláky. Patří k akcím s již zaběhlou tradicí a někteří účastníci předchozích ročníků nyní již úspěšně studují u nás na UP."

prof. Jan Soubusta
ředitel Letní školy optiky