Proběhla Letní škola optiky 2023

Jako již tradičně se ve Společné laboratoři optiky konala i letos na konci školního roku Letní škola optiky. Ve dnech 19. – 23. 6. 2023 se uskutečnil její devátý ročník. První ročník proběhl již v roce 2013, v důsledku pandemie COVIDu byly bohužel zrušeny ročníky 2020 a 2021. Nicméně od loňského roku vše běží již obvyklým způsobem.

Letní škola optiky se zaměřuje na experimentální optiku v celé její šířce a je určena středoškolským studentům. Letošní ročník absolvovalo celkem 14 studentů z různých škol. Mezi jejich mateřskými školami byly jak tradiční zástupci – Slovanské gymnázium Olomouc a Gymnázium Olomouc - Hejčín, tak i další školy z našeho regionu – Reálné gymnázium a ZŠ Otto Wichterleho v Prostějově, Gymnázium Jakuba Škody, Přerov, Gymnázium Jana Opletala, Litovel. Ale přijeli i studenti a studentky ze vzdálenějších míst – Gymnázium Vyškov, Gymnázium Kojetín, Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba, SPŠ Sokolská, Brno. Nejdelší cestu pak vážil jeden student z Masarykova klasického gymnázia v Říčanech.

V malých skupinkách si studenti vyzkoušeli hravou formou celkem devět optických experimentálních úloh, pro jejichž plnění dostali zdarma pracovní sešity. V těchto úlohách se naučili základům paprskové optiky a zobrazovacích soustav, dále se věnovali vlnové optice, zkoumání interference, difrakce a polarizace světla. Studenti si též zkusili, proč a jak používat polarizační filtr při fotografování. V programu byly i pokročilejší úlohy, kde si vyzkoušeli využití laseru pro 3D skenování, přenášení informace v optickém vlákně a detekci částic pomocí speciální kamery. Díky dobrému počasí bylo možné do programu zařadit i pozorování Slunce pomocí hvězdářských dalekohledů, a přesvědčit se tak o aktivitě Slunce na vlastní oči. Po splnění všech úkolů získali studenti při slavnostním ukončení upomínkový certifikát o účasti na Letní škole optiky 2023.

Na webu Letní školy v sekci Fotografie najdete již teď odkaz na fotogalerii z letošního ročníku, stejně tak jako i fotografie ze všech předchozích ročníků.

Na závěr vybíráme z ohlasů letošních účastníků:

• Letní škola optiky se mi velice líbila, hodně jsem se toho tady naučila a získala jsem tu spoustu zkušeností. Jsem ráda, že jsem na Letní školu optiky šla. Všichni na nás byli moc milí a poznala jsem nové kamarády. Bylo to super. Děkuji, že jsem měla tu možnost být toho součástí a že jste tuto školu udělali.
  • Velmi se mi líbilo zpracování jednotlivých témat a jsem rád, že profesoři dokázali odpovídat i na naše složité dotazy. Jsem za tuto možnost ochytat si něco nového vděčný. Celkově jsem spokojený s programem a přístupem profesorů k jejich oboru.
  • Líbilo se mi zaprvé to, že je zdarma a nemusel jsem za to nic platit. Zadruhé, všechny úlohy byly pro mě zábavné a něco jsem se naučil. Pro mě asi to nejhezčí bylo sezení ve společné místnosti, protože ta konverzace mezi všema studentama... to každý den nevidím. Můžu vytknout jen to, že bylo složité si napustit vodu jinou než z kohoutku, ale to je asi tak všechno.
  • Moc se mi líbilo, že jsme byli rozděleni po skupinkách s maximálně třemi lidmi. Výuka tak byla daleko efektivnější a daný profesor se mohl, pokud bylo potřeba, věnovat žákům individuálně. Oceňuji také, kolik se toho za ten týden stihlo probrat - od každého něco. A v neposlední řadě - výklad byl podán zajímavě a to samé i úkoly, takže jsme si z toho hodně odnesli. Celková organizace byla super, asi nemám co vytknout. Děkuji.
  • Super lidi, zajímavé experimenty, avšak klidně by úlohy mohly být více odborné. Bohužel úlohy se tématy mnohdy překrývaly, avšak naštěstí byla každá úloha něčím zajímavá.
  • Školu optiky jsem si moc užila. Velmi se mi líbil celý program a také organizace. Jednotlivé úlohy byly zajímavé a srozumitelně vysvětlené, takže jsem ráda, že jsem se naučila něco nového.
  • Program experimentální paprsková optika by bylo vhodné zařadit na začátek, má skupina ho absolvovala až ve čtvrtek odpoledne a už nám toho moc nepředal, jelikož téměř všechno muselo být vysvětleno v rámci jiných úloh. Ve spoustě místností bylo naprosto nedýchatelno, ale chápu, že s tím asi nejde nic moc udělat. Naopak se mi velmi líbila rozmanitost úloh, nevěnovali jsme se pouze paprskové optice, jak se dělá u nás ve škole. Velmi přátelské prostředí.
  • Letni škola optiky mne toho opravdu mnoho naučila, a proto těžko hledám negativa. Zaslouží si větší popularizaci, se kterou případně s radostí pomohu. Děkuji mnohokrát za vše.