Profesor Rene A. Ong je profesorem astronomie a astrofyziky na katedře fyziky a astronomie Kalifornské univerzity v Los Angeles, kde se zabývá výzkumem v oblasti astročásticové fyziky a astrofyziky vysokých energií. Jeho práce se zaměřuje na astrofyziku vysokoenergetického vesmíru, jak ji odhaluje gama záření, neutrina a kosmické záření, a na podstatu temné hmoty. Prof. Ong je v současnosti spolu-mluvčím konsorcia CTA (Cherenkov Telescope Array), jehož se účastní také Společná laboratoř optiky.
Prof. Ong navštívil ve SLO optické laboratoře a dílny a prohlédl si také prototyp teleskopu FAST, který SLO aktuálně vyvíjí. V dalších dnech navštíví také pražská pracoviště Fyzikálního ústavu AV ČR a observatoř Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, kde je instalována dvojice prototypů teleskopů SST-1M původně připravovaných pro observatoř CTA.
Konsorcium CTA v současnosti staví novou generaci observatoří vysokoenergetického gama záření, která se bude skládat ze dvou systémů optických teleskopů různých velikostí umístěných na severní (ostrov La Palma) a jižní (poušť Atacama) polokouli. Očekává se, že observatoře CTA objeví stovky nových zdrojů vysokoenergetického záření gama ve vesmíru, které zlepší naše porozumění mechanismům jejich fungování, prozkoumají vzdálené oblasti vesmíru a napomohou hledání temné hmoty. SLO se podílí na výstavbě obou observatoří řadou aktivit v oblasti pointace a synchronizace teleskopů, vývoje odrazných ploch a vývoje řídících systémů teleskopů.
M. Pech (vlevo) a L. Chytka (vpravo) s R. Ongem (uprostřed) před kontejnerem teleskopu FAST ve SLO.