Ťukejte veliteli, díl I.

Robert 22. Březen 2011 - 11:23

Ťuk, ťuk, ťuk

„Kdo je to? Vždyť už dávno byla půlnoc!“

„To jsem já, tvůj čtenář.“

„Čtenář??“

„No slíbil jsi přece redaktorovi LAVINY, že mu ještě tento večer napíšeš článek o Royalu?“

„No slíbil, slíbil. Ale co tu děláš ty? Napsané to ještě nemám ...“

„Přišel jsem ti s tím pomoct. Aby se ti líp psalo, udělám s tebou interview.“

„Interview?? To jako rozhovor?“

„Přesně tak. Rozhovor s velitelem 26. přední hlídky. A už se přestaň divit a začni odpovídat. První otázka zní: Royal Rangers – to zní jako nějaká britská paravojenská organizace?

„Ale kdepak, žádní vojáci, leda na táboře při nějaké hře. Jsme křesťanská organizace dětí a mládeže. Název je anglický, protože Royal vznikl v USA. Ta vojenská terminologie nám připomíná, že Bible křesťany mimo jiné přirovnává k vojákům Ježíše Krista, našeho Krále. Proto ROYAL. Chceme, abychom my vedoucí i děti, které pro Ježíše získáme, byli vojáci dobře vycvičení, schopní sloužit tam, kam nás náš Pán pošle. Proto RANGERS. Ale nemysli si, že ten výcvik probíhá na vojenském cvičišti. Máme každý týden schůzky, chodíme na výlety, pořádáme tábory ...“

Aha, takže vy jste vlastně takoví skauti?

„Někteří vedoucí RR tohle přirovnání nemají rádi. Jiní nás zase představují jako křesťanský skaut. Já bych to ještě upřesnil jako křesťanský skaut vedený letničními křesťany. A připomněl bych výrok Roberta Badena-Powella, zakladatele skautského hnutí: „.. naším cílem je výcvik křesťanství v každodenním životě a vztazích, ne pouhé vyznávání víry o nedělích ...“ A o tom Royal je.“

A daří se vám to?

„S pomocí Boží se o to snažíme :-) Děti chození do našeho oddílu baví, v tomto školním roce je přihlášených skoro 40 dětí. Kromě toho na různé další akce, hlavně na tábory, zveme i kamarády našich členů. Právě tam je nejvíc příležitostí pro evangelizaci a to křesťanství v praxi. A děti skutečně na táborech odevzdávají své životy Ježíši.“

A poněkud ožehavá otázka na závěr: Jak je to s tím přechodem 26. přední hlídky pod AC 2 (olomouckou stanici AC Prostějov)?

„O tom se stále ještě jedná. Z těch 40 dětí je téměř polovina z AC 1, ostatní jsou z AC 2, od evangelíků, baptistů i z nevěřících rodin. Naopak většina vedoucích je z jiných sborů než z AC 1. Měli bychom se naučit spolu v pokoji a v lásce spolupracovat. I mně to občas nejde. Takže pokud mohu poprosit o modlitby, tak pro tento měsíc hlavně za toto.“

„Mohu přijít za měsíc s dalšími otázkami?“

„Jasně že ano. A zkus také vyzpovídat nějaké rodiče, jaké mají s naším Royalem zkušenosti.“

Robert Myška
velitel 26.ph Royal Rangers
Vyšlo v časopise Lavina 2010 / 10.