Přidat komentář
Ťukejte veliteli, díl III.
Ťuk, ťuk, ťuk, ...
Dáááá-le.
No to trvalo! Veliteli, přiznej se, že ty jsi v noci místo psaní spal.
No … spal. Ty ne?
Já taky. Ale já nedlužím šéfredaktorovi článek do Laviny. Já jenom do něj vymýšlím otázky. A první zní takto: Od 1. prosince prý přechází duchovní zaštítění 26. přední hlídky RR na sbor AC Prostějov. Co to všechno znamená?
Je to tak. Vedení sboru AC Olomouc požádalo Národní radu RR o převedení naší přední hlídky z jejich sboru a sbor AC Prostějov přejímá jejich závazky vůči ní. Ty rekapituluje Žádost o registraci mimo jiné jako rozhodnutí:
- budovat tuto službu ve všech věkových skupinách,
- vytvořit radu RR v našem sboru,
- duchovně i finančně podporovat vedoucí v jejich práci
- a zabezpečit součinnost služby Royal Rangers spolu s práci v mládeži a nedělní školy.
Jaké jsou ty věkové skupiny? Jsou v naší přední hlídce opravdu všechny?
Nejmladší děti, zhruba od 5 do 7 let, patří do věkové skupiny Greenhornů (Ranger Kids, RK, Zelenáči). Těch názvů je víc, protože jednak existují v anglické i v české verzi a pak také kvůli přechodu ze starého na nový systém. U nás se dělí do dvou družin – Ještěrky (holky) a Gepardy (kluci).
Do prostřední věkové skupiny Objevitelů (Discovery Rangers, DR, Trapeři) patří děti kolem 3. – 5. třídy. V září si svoji družinu pojmenovaly Lvíčata, ale minulý měsíc jsme i ji rozdělili na dvě – máme teď Lvíčata Žlutá a Fialová, každá se svým kapitánem a dalšími hodnostáři.
Nejstarší školáci (6. – 9. třída) patří k Rangerům (Adventure Rangers, AR, Dobrodruzi). Asi půlka z nich jsou teď deváťáci, a tak by napřesrok měli přecházet k Juniorům (Expedition Rangers, ER, Cestovatelé). Ty jsme dosud u nás neměli. Minulá generace Rangerů nám z oddílu odešla dřív, než jsme to čekali, jen několik z nich zůstalo jako juniorští vedoucí. Doufám, že tentokrát to bude lepší. Mimo jiné bychom jim chtěli nabídnout účast na speciálních akcích pro mládež, které pro ně připravuje Národní rada RR.
A co ta Rada RR? K čemu je?
Rada má sloužit jednak jako kontrolní orgán, jednak má být pomocí vedoucím v praktických věcech. V září jsme obměnili její složení, aby v ní byli zastoupeni členové obou sborů a každý z nich aby měl přidělenu konkrétní oblast zodpovědnosti. Rád bych, aby to tak zůstalo bez ohledu na to, kdo je ze kterého sboru.
Jak si mám představit tu duchovní a finanční podporu?
Služba Royal Rangers je součástí církve. Nebo spíš Církve, protože přední hlídky nefungují jenom při sborech AC, ale i u jiných denominací. Potřebujeme, aby se naše sbory za nás modlily, vždyť jsme spolubojovníci v duchovní válce. Formou duchovní podpory je i vyhledávání dalších služebníků, kteří jsou obdarováni ke službě dětem. Nějaké obdarování má ale každý, a tak se nelekněte, když někdy poprosím o pomoc.
A finance?
Ty mají hlavně podobu prostor pro naše schůzky. Na nejbližší Radě budeme debatovat o tom, zda se scházet i nadále ve sborovém domě AC1 (který je větší a komfortnější a všichni jsou na něj zvyklí), nebo se přesunout na Štítného ulici (a mít tak možnost vyběhnout kdykoli ven nebo přímo do parku).
Máš nějaká témata na modlitby?
Určitě – aby ten přechod z jednoho AC do druhého nebyl ke škodě a neodradil rodiče dětí, které k nám teď chodí. Naopak abychom byli schopní oslovit i další děti a rodiče a přinášeli jim evangelium.
Robert Myška velitel 26.ph Royal Rangers Vyšlo v časopise Lavina 2010 / 12.